İzole koroner arter ektazisi olan hastalarda nitrata bağlı dilatasyon ile endotel bağımsız fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of endothelial - independent functions in patients with isolated coronary artery ectasia with nitrat - mediated vasodilation
- Tez No: 157348
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERİDUN KOŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
7. ÖZET İZOLE KORONER ARTER EKTAZİSİ OLAN HASTALARDA NİTRATA BAĞLI DİLATASYON İLE ENDOTEL BAĞIMSIZ FONKSİYONLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ AMAÇ: izole KAE'de media tabakası disfonksiyonunu, nitrata bağlı dilatasyon yöntemini kullanarak saptamak amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya izole KAE bulunan 26 hasta ve kontrol grubu olarak atipik şikayetlerle koroner anjiyografi yapılıp koroner arterleri normal saptanan, demografik özellikleri benzer 22 hasta alındı. KAH, sol ventrikül disfonksiyonu, periferik arter hastalığı, kalp kapak hastalığı, kardiyomiyopati, pulmoner hipertansiyonu olan hastalar çalışma dışı bırakıldı Hasta ve kontrol grubuna koroner anjiografi ve brakiyal arter doppler ultrasonografi yapılarak brakiyal arterdeki, nitrata bağlı gelişen vazodilatör cevap; yani nitrata bağlı dilatasyon değerlendirildi. BULGULAR: Hasta ve kontrol grubu yaş, cins, HT, DM, sigara, total kolesterol, LDL, HDL, trigliserit, beden kitle indeksi, kalp hızı ve aile öyküsü açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Hasta grubunun koroner anjiyografık özellikleri incelendiğinde; sıklık sırasına göre 22 hastada (%84.6) sağ koroner arterde, 14 hastada (%53.8) sol ön inen koroner arterde, 10 hastada (%38.5) sol sirkumfleks arterde KAE saptandı. KAE bulunan damar sayılarına bakıldığında; hastaların 13'ünde (%50) tek damarda, 6'sında (%23) iki damarda ve 7'sinde üç damarda (%27) ektazi tespit edildi. Brakiyal arter Doppler ultrasonografi bulgularına bakıldığında; hasta ve kontrol grubu arasında istirahatteki brakiyal arter çaplan açısından anlamlı fark bulunmadı (izole KAE grubunda 4.1 ± 0.7 mm ve kontrol grubunda 4.0 ± 0.6 mm [p = 0.33]). Nitrata bağlı dilatasyon sonrası brakiyal arter çapı, KAE grubunda belirgin olarak düşüktü (izole KAE grubunda 4.46 ± 0.6 mm, kontrol grubunda 4.56 ± 0.6 mm [p
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY EVALUATION OF ENDOTHELIAL-INDEPENDENT FUNCTIONS IN PATIENTS WITH ISOLATED CORONARY ARTERY ECTASIA WITH NITRAT-MEDIATED VASODILATION OBJECTIVE: The purpose of our study was to define media-layer dysfunction in isolated coronary artery ectasia by using the method called nitrat-mediated vasodilation. METHODS: The present study included twenty-six patients with isolated coronary artery ectasia and twenty-two control subjects with angiographically normal coronary arteries. Patients with coronary artery disease, left ventricular dysfunction, peripheral artery disease, valvular heart disease, cardiomyopathies and pulmonary hypertension were excluded from the study. Coronary angiography and brachial artery doppler ultrasonography has been done to all patients and control subjects. By using the method brachial artery doppler ultrasonography, vascular vasodilator response to sublingual nitrat was detected. This is called nitrat-mediated vasodilation. RESULTS: There was no statistically significant difference between two groups in respect to age, gender, hypertension, diabetes mellitus, smoking, total cholesterol, LDL, HDL, triglyceride, body mass index, heart rate and family history (p>0.05). The angiographic finding of isolated coronary artery ectasia detected as follows: 22 patients (84.6 %) in right coronary artery, 14 patients (53.8 %) in left anterior decending artery and 10 patients (38.5 %) in left circumflex artery, respectively. The number of vessels that include isolated coronary artery ectasia detected as follows: 13 patients (50 %) in single vessel, 6 patients (23 %) in two vessels and 7 patients (27 %) in three vessels, respectively. There was no statistically significant difference between two groups in respect to basal brachial artery diameter (ectasia group 4.14 ± 0.62 mm and control group 3.96 ± 0.66 mm, respectively [p=0.33]). However there was statistically significant difference between two groups in respect to brachial artery diameter after nitrat-mediated vasodilation (ectasia group 4.46 ± 0.6 mm 28and control group 4.56 ± 0.6 mm, respectively [p