Kararsız angina ve ST yükselmesi olmayan myokard infarktüsü ile hastaneye başvuran hastalarda iki farklı statinin CRP düzeyleri ve erken dönem klinik olaylara etkisinin araştırılması
The effects of two different statins on CRP levels and short term clinical events in patients who admitted to hospital with unstable angina and non ST elevated mi
  1. Tez No: 157357
  2. Yazar: DENİZ AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNDER KIRIMLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
VI-ÖZET; Akut koroner sendrom, ateroskleroz zeminininde mekanik ve inflamatuar etkilerle oluşan plak harabiyeti sonrası gelişir. Statinler ile yapılan çalışmalarda ateroskleroz ve akut koroner sendrom gelişimi üzerine lipit düşürücü etkilerinden bağımsız izlenen faydanın saptanması ve bu ilaçların başta hsCRP olmak üzere inflamatuar mediyatörler üzerine olan faydalı etkilerinin gözlenmesi bu ilaçların önemini arttırmıştır. Özellikle erken dönemde, yüksek dozda başlanması statinlerin etkilerini ve hasta uyumunu arttırmaktadır. Çalışmamızın amacı, AKS' de güncel tedaviye ilave olarak hastaların lipit düzeylerine bakılmaksızın erken dönemde başlanan yüksek doz iki farklı statinin hsCRP ve erken dönem klinik olaylar üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, kararsız angina ve ST segment yükselmesi olmayan miyokard infarktüsü ile acil servise başvuran hastalara ilk 24 saatte 40 mg/gün Simvastatin veya 40 mg/gün Pravastatin başlandı. Çalışmamıza her bir gurupta 50 hasta olmak üzere toplam 100 hasta alındı. Simvastatin gurubundaki bir hasta çalışmanın 8. gününde koroner arter by-pass greft operasyonu sonrası erken dönemde exitus oldu. Doksandokuz hastanın iki aylık takibi sonrasında Simvastatin kolunda anlamlı oranda yüksek miktarda hsCRP düşüşü izlendi (Simvastatin kolunda 19+5 mg/L 'den 1,6+0,5 mg/L 'ye; Pravastatin kolunda 18,9+4 mg/L 'den 2,3+1,2 mg/L 'ye: p=0,001).
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY Acute Coronary Syndromes (ACS), devolop due to the destruction of the atherosclerotic plaques by mechanical and inflammotory factors. Statin studies showed that the positive effects of statins on atherosclerosis and ACS are independent of their lipid lowering effects. This observation is linked to their effects on mitigating the inflamatory mediators and especially the hsCRP. The use of statins at high doses early in Acute Coronary Syndromes enhance their effectiveness and the patients compliance. The aim of our study was to eveluate the effects of two different statins given at high doses early in ACS, on hsCRP values and on short term clinical events. Study group consisted of consecutive patients with NSTEMI and UA (unstable angina) in an university hospital setting. Patients were divided the into 2 groups and one group recieved 40mg/day Simvastatin where as the other group recieved 40 mg/day Pravastatin. Statins were initiated within the first 24 hours of ACS. A total of 100 patients were enrolled in our study and each group was consisted of 50 patients. One patient in Simvastatin group was died after CABG on the 8th day of follow up. So that we evaluated the data of remaning 99 patients. After 2 months of follow up, a significant reduction was seen in hsCRP levels in Simvastatin group (in Simvastatin group the mean hsCRP was reduced from 19+5 mg/L to 1.6+0,5 mg/L and from 18,9+4mg/L to 2,3±1,2 mg/L in Pravastatin group; p=0,001).