B-tipi natriüretik peptid ve albümin kobalt bağlanma kapasitesinin miyokardiyal iskemiyi öngörmedeki değeri
Value of brain natriuretic peptide and albumin cobalt binding capacity on prediction of myocardial ischemia
- Tez No: 157358
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SITKI CEBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
VI-OZET Miyokardiyal iskeminin erken dönemde tanınması ve tedavisi ile mortalitede azalma olacağı açıktır. Güncel olarak miyokardiyal iskeminin ortaya çıkarılmasında biyokimyasal testler ön plana çıkmıştır. Bizim çalışmamızda BNP ve AKBK'nm miyokardiyal iskemiyi öngörmedeki değerini araştırdık. Bu çalışma indüklenebilir iskemisi SPECT ile saptanmış, koroner anjiografi ile koroner arter hastalığı gösterilmiş, 26 hasta ve 20 kontrol olmak üzere toplam 46 olgu üzerinde yapılmıştır. Olguların yaşlan 39 ile 79 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 60± 10 idi. Çalışmaya alman hastalara stres görüntülemesi (SPECT) için standart Buruce egzersiz protokolü uygulandı. Stres öncesi ve sonrası ekokardiyografik değerlendirme yapıldı. Duvar hareket skor indekleri hesaplandı. Perfüzyon defektinin kantitatif analizi Bulls eye ile yapıldı. İskemi saptanan olgulara elektif şartlarda koroner anjiografi yapılarak Gensini skorları hesaplandı. Tüm hastalardan egzersiz öncesi ve peak egzersizde alman kan örnekleri 30 dk içerisinde santrifüj edilerek -80 °C 0,05). İskemi grubunda ortalama istirahat serum albümin kobalt bağlanma kapasitesi (0,4 1± 0,09 ABSU) kontrol grubundan (0,34± 0,11 ABSU) anlamlı derecede yüksek bulundu (p< 0,05). İskemi grubunda egzersiz öncesi (0,4 1± 0,09 ABSU) ve pik egzersizdeki (0,3 9± 0,11 ABSU) ortalama serum albümin kobalt bağlanma kapasitesi arasında anlamlı fark saptanmadı (p> 0,05). Elde ettiğimiz sonuçlar b-tipi natriüretik peptid ve albümin kobalt bağlanma kapasitesinin miyokardiyal iskeminin saptanmasında öngördürücü bir belirteç olabileceğini göstermektedir. Özellikle albümin kobalt bağlanma kapasitesinin iskemik hastaların ayırımında ve tedavi planlanmasında acil servise müracat eden hasta grubunda faydalı olabilir. Bu belirteçlerle, farklı dizayn edilmiş çalışmaların sonuçları bu alana ışık tutatacaktır. 38
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY VALUE OF BRAIN NATRIURETIC PEPTIDE AND ALBUMIN COBALT BINDING CAPACITY ON PREDICTION OF MYOCARDIAL ISCHEMIA It is obvious that early diagnosis and treatment of myocardial ischemia lead mortality to decrease. Recently some biochemical tests are used to detect myocardial ischemia. In our study, we evaluated the value of BNP and ACBC in detecting the myocardial ischemia. This study includes a total 46 cases, twenty-six patients (ischemic group) and twenty healthy cases (control group), whose ischemia were detected by SPECT. In these patients, coronary artery disease was documented by coronary angiograhy. Patients were between 39 and 79 years old with mean age of 60± 10 years. Standard Bruce protocole was used for the patients during the stress imaging of SPECT. Echocardiographic examination was applied at pre-and post stress period. Wall Motion Score Index was calculated. Quantitative analysis of perfusion defects was performed by bulls eye. Elective coronary angiography was performed and gensini scores were calculated in ischemic cases. Blood samples were taken pre-exercise and peak exercise period and sentrifuged 30 minutes and kept at -80 ° C less than 10 months. Serum BNP levels were studied with immunassay method. Albumin Cobalt Binding Capacity was studied spectrophotometrically. At the end of the study, serum mean BNP levels in the ischemic group (7,96± 1,7 ng/ ml) at rest was found significantly higher than control group (5,82± 1,25 ng/ml) (p< 0,001). In ischemic group, serum mean BNP levels was not found significantly different between pre- exercise (7,96± 1,7 ng/ ml) and peak exercise period (7,58± 2,2 ng/ ml) (p> 0,05). Serum ACBC level at rest was found significantly higher in the ischemic group (0,41± 0,09 ABSU) than the control group (0,34± 0,11 ABSU) (p< 0,05). Serum ACBC levels was not found significantly different between pre exercise (0,4 1± 0,09 ABSU) and peak exercise (0,39± 0,1 1 ABSU) period in ischemic group (p> 0,05). All our findings are points that BNP and ACBC can be determinant in detecting myocardial ischemia. Especially ACBC can be useful at distinguishing ischemic patients and planning the treatment at patient group referring emergency service. Results of future studies designed in a different way using these determinant will illuminate this subject. 39