Glukoz tolerans bozukluğunda konvansiyonel ve doku doppler ekokardiyografiyle sol ventrikül diyastolik fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of diastolic function in impaired glucose tolerance with convantionel and tissue doppler echocardiography
- Tez No: 157359
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDURRAHMAN OĞUZHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Giriş ve amaç: Glukoz Tolerans Bozukluğu (GTB) aşikar diyabet öncesi asemptomatik hiperglisemi ile karakterize bir durumdur. Pulse dalga Doppler ekokardiyografinin (PDDE) modifıye bir şekli olan doku Doppler görüntüleme (DDG), sol ventrikülün (SV) bölgesel sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının değerlendirilmesine olanak veren yeni bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı; GTB' li olgularda konvansiyonel PDDE ve DDG ile SV nin diyastolik fonksiyonlarının değerlendirilmesidir. Hastalar ve yöntem: Çalışmaya; WHO' ya göre GTB tanısı konan, efor testi negatif 50 GTB olgusu (yaş ortalaması^? ± 8 yıl; 12 erkek, 38 kadın) ve 37 sağlıklı gönüllü (yaş ortalaması=37 ±7 yıl; 15 erkek, 22 kadın) alındı. Hastaların ekokardiyografık olarak M-mode, iki boyutlu, pulse dalga Doppler ve DDG incelemeleri yapıldı. Bulgular: Gruplar arasında M-mode ekokardiyografı ile ölçülen sol ventrikül sistolik, diyastolik çapları ve ejeksiyon fraksiyonları yönünden fark saptanmadı. SV nin sistolik ve diyastolik duvar kalınlıkları da her iki grupta benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Impaired Glucose Tolerance (IGT) is characterized with asymptomatic hyperglycemia prior to overt diabetes mellitus. Tissue Doppler Imaging (TDI), a modified form of pulse wave Doppler echocardiography (PWDE), provides evaluating the regional systolic and diastolic function of left ventricle (LV), as a new technique. The aim of this study is to evaluate the diastolic function of LV in subjects with IGT by conventional PWDE and TDI. Patients and method: 50 subjects with IGT who were diagnosed according to WHO criteria and had normal exercise tests (mean age=37±8 years; 12 male, 38 female) and 37 healthy controls (mean age=37±7; 15 male, 22 female) were enrolled in the study. All subjects had echocardiographic examination with M-mode, B- mode, PWDE, TDI techniques. Results: There was no difference at systolic and diastolic diameters and EF of LV, measured by M-mode echo. The systolic and diastolic wall thicknesses at LV were found similar at two groups.