Prediyabetik hastalarda aortik elastisitenin normal bireylerle karşılaştırılması
Comparison of aortic elasticity in prediabetic patients to normal individuals
  1. Tez No: 247463
  2. Yazar: ZİYAEDDİN AKTOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT MESUT DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Diyabetes mellitus (DM), gerçek veya izafi insülin eksikliği sonucu oluşan hiperglisemiyle seyreden karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmalarının bozulduğu bir hastalıktır. Tüm diyabetiklerin %85-90'ını Tip 2 diyabet oluştururken, Tip 1 diyabet %10-15'lik bir kesimi içerir. Tip 2 diyabette ölümlerin en sık sebebi kardiyovasküler hastalıklardır (1, 2).Diyabette ateroskleroz gelişim patofizyolojisi diyabetik olmayanlara benzer şekildedir. Ancak ateroskleroz diyabette daha erken gelişmekte ve hızlı seyir göstermektedir (3-11).Diyabet mevcudiyeti DM olmayan hastalara göre koroner arter hastalığı için 3-4 kat risk artışı oluşturmaktadır. Bu risk artışı insülin direnci durumunda 2 kat ve glukoz tolerans bozukluğunda 2-3 kat şeklindedir (12).Aortik stiffness, strain ve distensibilite arteriyel sertlik artışını değerlendirmede kullanılan parametrelerdir. Bunlar invaziv ve noninvaziv yöntemlerle ölçülebilirler (5, 13, 14). Arteriyel sertlik artışı aterosklerotik hastalıkların belirteçlerinden biridir ve çok sayıda çalışmada bu ilişki gösterilmiştir (15-18).Diyabetes Mellitusta arteriyel sertliğin artmış olduğunu gösteren çok sayıda çalışma mevcuttur (19-24).Arteriyel sertlik artışı aşikar diyabet öncesinde prediyabetik dönem hastalarda da gösterilmiştir ancak diyabetik hastaları inceleyen çalışmalara göre sınırlı sayıdadır (23, 25, 26).Bu çalışmada diyabetik süreç içinde henüz aşikar diyabet gelişmeden önce prediyabetik dönem hastalarda aort elastik özellikleri normal grupla karşılaştırılmıştır.Ateroskleroza ait bilinen risk faktörleri olmayan 50 prediyabetik hasta ve 50 kontrol grubu sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Tüm hastaların 52'si erkek (%52) ve 48'i kadın (%48)'dı. Prediyabetik erkekler 23 (%23) ve prediyabetik kadınlar 27 (%27) kişiydi. Hastalarımızın yaşı 20 ve 61 arasında değişmekteydi ve 100 bireyin genel yaş ortalaması 42 ±9'du.Kontrol grubuna göre prediyabetiklerde aortik strain ve distensibilite değerlerinin anlamlı olarak azaldığı ve aortik stiffness indeksinin anlamlı olarak arttığı tespit edildi (p=0,010 p=0,016 p=0,000).Prediyabetik hastalar kardiyovasküler sorunlar için artmış riske sahiptirler ve bizim çalışmamızda da aortik elastikiyet bozukluğunun gösterilmiş olması bu grup hastaların kardiyovasküler açıdan yakın takip edilmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koymuştur.Aterosklerotik hastalıklarda erken tanı ve tedavi hasta ve toplum morbidite ve mortalitesinde düzelmenin yanında ülke ekonomisine de katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is a disease in which the disorders of carbohydrate, lipid and protein metabolism are occured. The disease is observed with hypoglycemia and is caused by real or relative insulin deficency. Type 2 diabetes mellitus is 85-90% of all the diabetes and the rest 10-15% is type 1 (1, 2).For type 2 diabetes, the most common causes of mortality are the cardiovasculer diseases.The developing pathophysiology of atherosclerosis is almost the same for diabetes as non diabetics. But atherosclerosis develops earlier and progresses faster in diabetes (3-11).The presence of DM causes an increase of the risk for 3-4 times more for the coronary artery diseases. The increase of the risk is 2 times for the insulin resistance and 2-3 times for the disorder of the glucose tolerance (12).Aortic stiffness, strain and distensibility are the parameters which are used for evaluation of the arterial hardening. They can be measured with either invasive or noninvasive methods (5, 13, 14). The arterial stiffness is one of the symptoms of atherosclerosis and this relationship is shown in many studies (15-18).There are many studies which have shown that arterial hardening increases in diabetes mellitus (19-24).Arterial stiffness has been shown even in prediabetic patients before the period of certain diabetes but these kind of studies are not as many as the ones which focus on diabetic patients (23, 25, 26).In this study, aortic elasticity properties of the prediabetic patients who are in the process of diabetes and who haven?t had certain diabetes are compared to the normal group.For the patient group, 50 prediabetic patients who didn?t have any known risk factors for atherosclerosis, and for the control group, 50 healthy volunteers were included in the study. Fifty-two of all the patients (52%) were male and 48 (48%) were female. Twenty-three (23%) were prediabetic males and 27 (27%) were prediabetic females. The age of the patients were between 20 and 61 and the mean age of the whole study was 42 ± 9.We determined that the aortic strain and distensibility values decreased and the aortic stiffness index increased significantly for the preediabetics against the control group (p=0,010, p=0,016, p=0,000).As a result, prediabetic patients have increased risk for the cardiovascular problems and even in our study the determination of the disorder of the aortic elasticity considered that these patients have to be followed closely for cardiovascular attention.Early diagnosis and treatment for the atherosclerotic diseases will contribute for the improvement of the morbidity and the mortality of the patient and the society and also for the economy