Meme kanserli hastalarda adjuvan kemoterapiye bağlı sol ventrikül disfonksiyonunun troponin t ile erken dönemde tahmin edilmesi
  1. Tez No: 157402
  2. Yazar: AYDIN ÇELİKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET OKTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Kanserli hastalarda geç ortaya çıkan ve tedaviyi sınırlayan bir faktör olan antrasiklin kardiyotoksisitesinin erken saptanması için bir belirtece ihtiyaç vardır. Bu çalışmada düşük doz epirubicin içeren adjuvan kemoterapi verilen evre II veya evre İÜ meme kanserli hastalarda, serum kardiyak troponin-T (cTnT) düzeylerinin değişiminin tedavinin birinci yılında gelişebilecek sol ventrikül disfonksiyonunu tahmin etmedeki değeri araştırıldı. Öncesinde herhangi bir kalp hastalığı olmayan 41 hasta (yaş ortalaması 48 ±8 yıl) 4 kür siklofosfamid ve epirubicin (90 mg/m2) (n=23) ya da 6 kür siklofosfamid, epirubicin (75 mg/m2) ve fluorouracil (n=18) tedavisi aldılar. Her kemoterapi seansı öncesi ve 72 saat sonrası serum cTnT düzeyleri ölçüldü. Kemoterapi öncesinde ve birinci yıl sonunda radyonükleid ventrikülografi ile sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) ölçüldü, ekokardiyografi ile diyastolik parametreler değerlendirildi ve elektrokardiyografide düzeltilmiş QT mesafesi (QTc) hesaplandı. Birinci yıl sonunda ortalama LVEF %61'den %56'ya geriledi (p0.01 ng/ml) saptandı. cTnT pozitif hastaların %35'inde, cTnT negatif olanların %27'sinde sistoHk disfonksiyon saptandı. cTnT pozitifliği ile sol ventrikül sistolik disfonksiyonu arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Anthracycline cardiotoxicity is a potential limiting factor for many patients with cancer. As it may take months or years for cardiac dysfunction to be clinically evident, an early biomarker is needed to predict cardiac toxicity. We investigated the role of cardiac troponin-T (cTnT) for predicting the cardiotoxic effects of epirubicin- containing adjuvant chemotherapy in stage H-ITI breast cancer patients. Patients (48 ± 8 years) were treated with 4 cycles of cyclophosphamide and epirubicin (90 mg/m2) (n=23) or 6 cycles of cyclophosphamide, epirubicin (75 mg/m2) and fluorouracil (n=18). Serum levels of cTnT were measured before and 72 hours after every cycle of chemotherapy. Cardiac evaluation was performed before treatment (TO) and one year after start of chemotherapy (Tl). Left ventricular ejection fraction (LVEF) was determined by radio-nuclide ventriculography, diastolic function by echocardiography and corrected QT (QTc) by electrocardiography. Mean LVEF decreased from 61% at TO to 56% at Tl (p0.01 ng/ml) at least in one cycle of chemotherapy in 63% of patients. Systolic dysfunction developed in 35% of cTnT positive and 27% of cTnT negative patients. There was no relationship between cTnT increment and development of systolic dysfunction.