Voleybolda müsabaka öncesi durumluk kaygı ile performans ölçütleri arasındaki ilişki
The relationship between and performance values in voleyball
- Tez No: 157401
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM YILDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı ülkemizde bulunan bayan voleybol takımlarının altyapılarından ve A-takımlarından seçilen (20 yaş altı) Genç Bayan Voleybol Milli takım oyuncularına yarışma durumluk kaygı ölçeği uygulayarak; (C.S.A.L-2 Competitive State Anxiety Inventory) Bilişsel Kaygı, Bedensel Kaygı ve Kendine Güven değerlerleriyle, müsabaka istatistik değerleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmaya 2003 yılında yapılan 20 yaş altı Genç Bayanlar Dünya Şampiyonası grup eleme maçları oynayacak olan 12 bayan sporcu denek olarak kullanılmıştır. Deneklerin yaş ortalaması x 18.08, ± 0.66 yıl, spor yaşlan x 5.75, ± 0.45 yıldır. Araştırmada durumluk kaygıyı ölçmek amacıyla CS AI-2, müsabaka parametrelerinin toplanması için Türkiye Voleybol Federasyonunun resmi istatistik programı Data Project-Data Volley programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi (BÎL.K) Bilişsel Kaygı, (BE.K.) Bedensel Kaygı, (K.G) Kendine Güven ile (TS) Atılan Toplam Servis, (+S) Servisten Alman Sayı, (OS) Oyundaki Servis, (-S) Kaçan Servis, (TM) Karşılanan Toplam Manşet, (+M) İyi Karşılanan Manşet, (OM) Oyundaki Manşet, (-M) Hatalı Karşılanan Manşet, (TH) Toplam Yapılan Hücum, (+H) Sayı Alman Hücum, (OH) Oyundaki Hücum, (-H) Hata Yapılan Hücum, (TB) Yapılan Toplam Blok, (+B) Sayı Alman Blok, (-B) Başarısız olan blok sayısı arasındaki korelasyona Sperman Braun Rho tekniği kullanılarak bakılmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda 1. maçta Bilişsel Kaygı ile bloktan alınan sayı arasında (r =.918), 2. maçta Kendine Güven ile atılan toplam servis arasında (r =.973), 3. maçta Bilişsel Kaygı ile atılan toplam servis arasında (r = -.755)'lik bir ilişki gözlenmiştir. 2. maçta Bilişsel Kaygı ve Bedensel Kaygı ile servisten alman sayı arasında (r = -.866)' lık bir ilişki bulunmuştur. Kaybedilen maçta ise (3. maç) Bilişsel Kaygı ile oyundaki hücum arasında (r = -.677)'lik, Bedensel Kaygı ile oyundaki hücum arasında (r = -.718)'lik bir ilişki-61- bulunmuştur. Elde edilen bulgular, Bilişsel Kaygı ve Bedensel Kaygı arttıkça sporcunun performansının azaldığını böylece CSAI-2'nin duramluk yarışma kaygısı ölçeği olarak performans ölçütleriyle ilişkilendirilebileceğini ve bu ilişkiyi algılayabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is that to determine the relationship between value of cognitive anxiety, somatic anxiety, self esteem and value of competition statistics by applying C.S.A.I-2 on Turkish young national woman volleyball team players. 12 woman volleyball players who played group of under 20 young woman 2003 world championship qualification tournament are taken place in this research. Players' average age x =18.08, ±0.66, their average sports age is 6 x 5.75, ±0.45 year. To measure to state anxiety CSAI-2 and to collect the competition parameters DATA PROJECT- DATA VOLLEY statistics programes was used statistical analysis of collected data which are cognitive anxiety (BÎL.K.), somatic anxiety (BE.K.), self esteem (K.G), total serves (TS), point from serve (+S),, serve in game (OS), error in serve (-S), total reception (TM), good reception (+M), reception in game (OM), error in reception (-M), total offence (TH), point in offence (+H), offence in game (OH), error in offence (-H), total block (TB), point in block (+B),blok in game (OB) error in block (-B) done by Sperman Braun Rho technique. Statistical analysis shows that there are relations between first game's cognitive anxiety and point from block (r =.918), in second game's self esteem and total serves, in third game's cognitive anxiety and total serves (r = -.755.). In second game there are relations cognitive anxiety and point from serve and somatic anxiety and point from serve (r = -.866). In last game (third game) between cognitive anxiety and total serve (r = -.755); between cognitive anxiety and offence in game (r = -.667), between somatic anxiety and cognitive anxiety (r = -.718) relations are found. Data shows that when the cognitive anxiety and somatic anxiety increase, player's performance decreases and thus it may be related with the performance figures of CSAI-2 which a competitive state anxiety inventory. Also this result shows that CSAI-2 can noticed the relationship of CSAI-2 and performance parameters.