Yaş grubu erkek yüzücülerde anaerobik güç parametreleri ve sprint performanslarının karşılaştırılması
Comparison of anaerobic parameters and sprint performance at 13-14 age group
  1. Tez No: 157410
  2. Yazar: ŞEBNEM GÖKSAN GÜLDÜREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
62 7. ÖZET Bu tezde, yaş gruplarındaki (13-14) erkek yüzücülerin bazı fiziksel ve anaerobik güç parametreleri ile sprint (25 m ve 50 m dereceleri) yüzme performanslarının karşılaştırılması ve aralarındaki ilişkinin saptanması amaçlandı. Bu bakımdan, yaş ortalamaları 13.3 ± 0.5 olan 15 erkek yüzücü grubunun boy, vücut ağırlığı, vücut yağ oranı (%) ve dikey sıçrama gibi fiziksel özellikleri, Lewis nomogramma göre anaerobik güçleri ve wingate anaerobik güç testi değerleri bulundu. Yaş gruplarındaki erkek yüzücülerde yapılan istatistiksel analizlerde, 50 m serbest yüzme derecesi ile boy uzunluğu arasında, 25 m serbest yüzme derecesi ile de yorgunluk indeksi ve zirve güç arasında önemli ilişkiler bulundu (p < 0.05). Fakat daha uzun mesafe olan 50 m serbest yüzme branşında, anaerobik performans değerlerinden ziyade boyun daha önemli bir faktör olduğu görüldü. Sonuç olarak, yüzme sporuna yeni başlayacak olan erkek adayların seçiminde, kısa mesafe yüzmede boy uzunluğunun en önemli kriterlerden biri olarak görülmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
63 8. ABSTRACT In this thesis, it was aimed that some physical and anaerobic power parameters of age group (13-14) male swimmers were compared with the sprint (scores of 25 m and 50 m) swimming performance, and that the relation between them was determined. In this respect, physical properties such as height, body weight, the rate of body fat (%) and vertical jump, anaerobic power according to the Lewis nomogram, and the values of wingate anaerobic power test in a male swimming group of 15 people were found. In the statistical analysis made on the male swimmers in the age group, the score of 50 m free swimming related to height, and the score of 25 m free swimming related to fatigue index and maximum power significantly (p < 0.05). However, it wras seen that height was more important rather than the values of anaerobic performance in the branch of 50 m free swimming, which is a longer distance. Consequently, the height must be considered one of the most important criterions at short distance in the election of the male candidates, who intend to begin to swimming sport.