Futbol antrenörlerinin saldırganlık türleri ve şiddet olaylarına bakış açıları
- Tez No: 157430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH YENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; futbol antrenörlüğünü bir meslek olarak benimsemiş olan spor adamlarının saldırganlık türlerini tespit etmek, futbolda şiddet olaylarına bakış açılarının analizini yapmak ve öneriler getirmektir. Araştırmanın evrenini 2004 Mayıs ve Temmuz aylan arasında, Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği İşbirliği ile 41 fl'de gerçekleştirilen“Bölgesel Futbol Antrenör Gelişim Semineri'ne katılan toplam 2180 futbol antrenörü, örneklemini ise seminerlerin yapıldığı 41 il'deki (Ankara, Bolu, Diyarbakır, İsparta, Kayseri, Kırşehir, Konya, Mersin, İstanbul, Şanlıurfa, Trabzon ve Van ili) T.Ü.F.A.D. üyeleri arasından tesadüfü olarak seçilen, 18-46 ve üstü yaş grubunda ve ilköğretim ve doktora eğitimi alanlar arasından 472 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada; ilk olarak probleme ilişkin, mevcut bilgiler ilgili literatürlerin taranmasıyla sistematik bir şekilde toplanarak değerlendirilmiş, böylece konu hakkında kavramsal bir çerçeve oluşturulmuş, ayrıca antrenörlerin demografik bilgileri ile birlikte, futbolda farklı referans gruplarının seyirci saldırganlığı üzerinde hangi düzeyde etkili olduklarını belirlemeye yönelik 24 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Anket, uzmanların yardımıyla hazırlanmış olup, belirlenen anketör vasıtasıyla dağıtılmıştır. Bu şekliyle 50 futbol antrenörüne pilot uygulama yaparak anketin güvenirliliği Cronbach Alpha tekniği ile denemiş ve iç tutarlık katsayısı.81 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin her bir alt test puanları için aritmetik ortalaması (x), standart sapmaları hesaplanmıştır. Saldırganlık Envanter Puanlarının gruplar arasında farklı olup olmaması T-Test ve her grup için saldırganlık türlerinin puanları arasında farklılığı ANOVA/Tukey testi ile sınanmış ve sonuçların 0.05 önem seviyesinde olup olmadığına bakılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında, deneklerin % 42,6'sının 36-45 yaş, %9,6'sının ise 18-25 yaş grubu içerisinde oldukları görülmektedir.110 Araştırma verilerine göre, antrenörlerin seyirci saldırganlığı üzerinde etkisine ilişkin sorusuna %91,9'unun ”tamamen katılryorum“ ve ”katılıyorum“, %1,9'unun ise ”hiç katılmıyorum“ cevabı verdikleri tespit edilmiştir. Yapılan t-testi sonucunda, teknik direktörler ile A kategorisi antrenörlerin ”Atılgan“ ve ”Yıkıcı“ saldırganlık puanları arasında anlamlı bir fark bulunamamış, ”Edilgen“ saldırganlık puanlan arasında ise anlamlı bir fark tespit edilmiştir. B-lisans antrenörler ile amatör çalıştırıcıların karşılaştırılması sonucunda, gruplarm ”Atılgan“ ve ”Edilgen" saldırganlık puanlan arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of this study is to determine types of aggressiveness of sportsmen who work as football coaches, to analyze their point of view about aggressiveness and to give suggestions. The scope of this survey involves total 2180 football trainers who participated in the“Regional Seminar on Development of Football Trainers”held in 41 cities by the cooperation between Turkish Football Association and Turkish Football Coaches Foundation. The respondents are 472 persons casually chosen among the members, between 18-46 years old, of Turkish Football Coaches Foundation in the 41 cities where the seminars were held (Ankara, Bolu, Diyarbakır, İsparta, Kayseri, Kırşehir, Konya, Mersin, İstanbul, Şanlıurfa, Trabzon, and Van). Firstly, in the survey, already existing data related to the issue were collected systematically from the relevant literature and evaluated so as to form a conceptual framework as regards the issue. In addition, a questionnaire consisting of 24 questions was carried out in order to determine to what extent various reference groups are effective on spectators' violence as well as the demographic information of the coaches. The questionnaire was prepared with the help of some experts and delivered by the questionnaire appliers assigned. The reliability of the questionnaire was tested by the Croribach Alpha technique through its pilot application to 50 football coaches and its inner coefficient consistency was calculated to be 0.81. For each sub-test value of the data obtained, arithmetic average (X) and standard deviations were calculated. Whether Inventory Marks of Aggressiveness were different among the groups was tested through Independent T-Test and the difference between the marks of the sorts of aggressiveness for both groups was tested through One-way ANOVA/Tukey and it was checked whether the findings corresponded to 0.05 significance level.112 Looking at the survey results, it was seen that 42% of the respondents are 36- 45 and 9,6% are 18-25 years old (Table 4). According to the findings of the survey, it was observed that to the question regarding the coache's effect on spectators' aggressiveness, 91,9% responded as“completely agree”and“agree”while 1.9% responded“never agree”(Tablel6). As a result of the t-test applied, no meaningful difference could be found between the scores of“active”and“destructive”aggressiveness related to the technical directors and the coaches in category A but a meaningful relationship was observed between the scores of“passive”aggressiveness. As a result of the comparison between the coaches in category B and amateur trainers, no meaningful difference could be found between the scores of“active”and“passive”aggressiveness. It was observed that the coaches in category B had much more destructive aggressiveness than amateur trainers (Table 33). As a consequence, it can be claimed that coaches have the opinion that misleading of fens through the manner in which the sports media reflect the news have an impact on the occurrence of violence and that violence can be prevented by means of education and such precautions as legislative amendments and removal of wire fences would also facilitate the application. According to the sorts of aggressiveness of the football coaches working in Turkey, it has been observed that the coaches in category A are“Passive”, and those in category B are“destructive”. It has been established that no meaningful difference exists statistically between“active”behavioral characteristics of the coach groups.