Güreşçilerde fiziksel ve performans etkenlerin kan basıncı üzerine etkisi
The effects of some physical and performance factors in the wrestlers on blood pressure
- Tez No: 157431
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE GÖNÜL, Y.DOÇ.DR. LATİF AYDOS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; güreşçilerde fiziksel ve performans etkenlerin kan basıncı üzerine etkisini incelemektir. Araştırma, Ankara il merkezinde bulunan Tedaş Spor Kulübü, ASKI Spor Kulübü, Şeker Spor Kulübü, Jandarma Gücü Spor Kulübü ve İller Bankası Spor Kulüplerinde aktif olarak üst seviyede güreş sporu yapan ve yaşlan 18-30 arasında değişen toplam 40 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma da yapılan ölçüm sonuçlarının aritmetik ortalaması (X ), Standart Değişimi (SD), Minimal ve maksimal (Ranj ) değerleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
68 8. ABSTRACT The aim of this study is to investigate the effect of physical and performance factors in the wrestlers on blood pressure. 40 sportsmen whose ages are between 18 and 30 and who actively and voluntarily took part in wrestling events at the highest level in Tedaş Sport Club, ASKI Sport Club, Şeker Sport Club, Jandarma Sport Club, and İller Bank Sport Club in Ankara. The arithmetic average (X), Standard difference (SD), minimal and maximal (range) values of the measurements were determined in the study. When comparing physical and anthropometric measurements with the results of systolic and diastolic pressure,“p”values (P0.01 and 0.05) while the difference between the average of 1-2 groups was statistically insignificant. Regarding the length measurements, it was observed that there were statistical differences in bust lengths between 1-2, 1-3, and 2-3 groups, and in different parameters among different groups. Regarding the average of calibre measurements of the sportsmen, there was significant difference (P>0.01 and 0.05) between 1-3 and 2-3 groups there was not a significant difference between 1-2 groups.