Ergenlerde fiziksel aktivite düzeyi, fiziki ve motorsal profillerinin incelenmesi
The investigation of the physical activity and motor profiles of adolescent
  1. Tez No: 157438
  2. Yazar: TUNCAY İSKENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
1. ÖZET Bu araştırmanın amacı, Askeri Lisede Okuyarak Kara Harp Okuluna (KHO) gelen öğrencilerle, Diğer Liselerden mezun olarak Kara harp Okuluna gelen 1 sınıf Askeri öğrencilerin motorsal özellikleri ve Fiziksel aktivite düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya, KHO' da Okuyan 1. sınıf öğrencilerinden 20 şer kişilik sedanter iki grup toplam 40 Askeri öğrenci katılmışta. Ölçümler KHO Spor tesisleri ve KHO 30 Yataklı Özel Revir Laboratuarında yapılmıştır. Çalışmada deneklerin; yaş, boy ve kilo, Motorik testlerden; Squat sıçrama (SS), Aktif sıçrama (AS), 15sn çoklu sıçrama, MaxV02, Esneklik testi (otur-uzan), 10m. Sprint, 3 Om. Sprint testleri, Kan Parametrelerinden; Kolesterol (CHOL), Trigliserit (TG), Düşük dansiteli lipoprotein (LDL), Yüksek danisiteli lipoprotein(HDL), Hemoglobin(Hgb) ve Hemotokrit testleri( Hct), Vücut yağ yüzdeleri (VYY), yağsız vücut kitleleri (YVK), somatotip' leri, vücut kitle indeksi (VKİ) ölçümleri, Günlük enerji tüketimleri(GET), bazal metabolizma oranlan (BMO) ve Fiziksel aktivite düzeyleri( FAD) ölçülmüştür. Çalışmaya katılan deneklerin yaş, boy ve vücut ağırlıkları ortalamaları; ASLKÖ' in yaş ortalamaları 19,05 ± 0.82 yıl, SVLKÖ' in yaş ortalamaları 19,05 ± 0.51 yıl olarak ölçülmüştür. ASLKÖ' in boy uzunlukları değerleri ortalaması 174,4 ± 6.06 cm, SVLKÖ' in boy uzunlukları değerleri ortalaması 175,27±5,34 cm olarak ölçülmüştür. ASLKÖ' in Vücut ağırlıkları ortalamaları 65,91 ± 4,16 kg., SVLKÖ' in Vücut ağırlıkları ortalamaları 68,89 ± 6,45 kg. olarak ölçülmüştür. ASLKÖ' le, SVLKÖ' e yapılan testlerden, Yaş, Boy, VA, SS, AS, 15sn.ÇS, 10m. Sprint, 30m. Sprint, CHOL, TG, HDL,VYY, YVK, Somatotip, VKİ, GET ve FAD parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0, 05).
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY THE INVESTIGATION OF THE PHYSICAL ACTIVITY AND MOTOR PROFILES OF ADOLESCENT The present research aims to compare the physical activitiy and motor profile of the Military Academy freshmen of two different backgrounds. Each group consists of 20 cadets. One comprises graduates of military high schools whereas the other freshmen group have graduated from either private or government high schools. The measurements and tests have been conducted at the sport facilities and the infirmary located on the campus of the Academy. In this study, the data has been obtained through the following tests and measurements: the averages of age, height and weight; the Squat jump, Active jump, 15-second multiple jump, flexibility (sit and reach tests), the max.V02, 10 m. and 30m. run, blood lipid profile (CHOL, HDL, LDL, TG), hemoglobin, hemotocrit, percent body fat, lean body weight, body mass index, daily energy expenditure, Basic Metabolizma Rate (BMR), physical activity level. The age, height, weight data are as follows: The average age of ASLKÖ, 19,05 ± 0,82 years, the average age of SVLKÖ, 19,05 ± 0,51 years. The average of height of ASLKÖ, 174,4 ± 6,06 cm., the average of height of SVLKÖ, 175,27 ± 5,34 cm.. The average of weight of ASLKÖ, 65,91 ± 4,16 kg., the average of weight of SVLKÖ, 68,89 ± 6,45 kg. As a result, the measurements regardingthe averages of age, height and weight; the SJ, AJ, 15-sec. multiple j., 10 m. and 30m. run, CHOL, HDL, TG, percent body fat, lean body weight, body mass index, daily energy expenditure, physical activity level yielded no statistically significant difference between the two groups (p>0, 05).