İki farklı germe egzersizinin bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effects of two different stretching exercises on some physical and physiological parameters
  1. Tez No: 157437
  2. Yazar: FATİH KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR YÜKTAŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET İKİ FARKLI GERME EGZERSİZİNİN BAZI FİZİKSEL VE FİZYOLOJİK PARAMETRELER ÜZERİNE ETKİSİ Kaya, Fatih Yüksek Lisans, Antrenörlük Eğitimi Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Bekir YÜKTAŞIR Temmuz-2004, 174 sayfa Son araştırmalarda, germe egzersizlerinin fiziksel performans üzerindeki etkileri ve nöral adaptasyon mekanizmaları incelenmektedir. Bu çalışmanın amacı, iki farklı germe egzersizinin esneklik, statik denge, dikey sıçrama performansı ve H-refleks aktivitesi üzerindeki kronik etkilerini incelemektir. Bu amaçla, yaşları 18-26 arasında değişen 28 sağlıklı birey çalışmaya alınmış ve yansız olarak iki deney ve bir kontrol grubuna ayrılmıştır (statik germe grubu n=10, PNF grubu n=9, kontrol grubu n=9). İki germe grubu her iki alt ekstremitenin hamstring ve triceps surae kas gruplarına yönelik 6 hafta boyunca, haftada 4 gün statik germe ve kas-gevşet PNF germe yapmıştır. Kontrol grubu, egzersiz programına katılmamıştır. Ölçümler, 6 haftalık egzersiz programı öncesinde ve sonrasında yapılmıştır. Hamstring kaslarının esnekliği, goniometre kullanılarak 90 derecelik kalça fleksiyonunda diz ekstansiyon hareket genişliğinin (ROM) ölçülmesiyle belirlenmiştir. Statik denge,“Stork Stand Test”prosedürü kullanılarak belirlenmiştir. Dikey sıçrama performası iki farklı test prosedürü kullanılarak değerlendirilmiş (statik jump ve drop jump) ve H-refleks aktivitesi, yüzeysel elektrot yöntemi ile soleus kasından kaydedilmiştir. Üç grup arasındaki istatistiksel karşılaştırmalar, KruskalWallis test prosedürüne göre bağımlı değişkenlerin (esneklik, statik denge, dikey sıçrama performansı, H/M oram) ortalama değerleri alınarak yapılmış, ayrıca bağımlı değişkenlerin anlamlı etkileri için Mann- Whitney U testi ile Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek testi kullanılmıştır. HRTE için H1/H2 oranlan, iki-yönlü tekrarlı ölçümler ANOVA kullanılarak analiz edilmiştir. 12 bağımlı değişken için (inter-stimulus interval) Tukey post hoc testi kullamlmış ve anlamlılık seviyesi p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF TWO DIFFERENT STRETCHING EXERCISES ON SOME PHYSICAL AND PHYSIOLOGICAL PARAMETERS Kaya, Fatih MS, Education of Training Adviser: Yrd.Doç.Dr. Bekir YÜKTAŞIR July-2004, 174 pages In the present research, effects of stretching on performance and neural adaptation mechanism were investigated. The purpose of this study was to examine the chronic effects of two different stretching exercises on flexibility, static balance, vertical jump performance, and H- reflex activity. Twenty eight volunteered subjects, ranging in age from 18 to 26 years, were randomly assigned to one of three groups (static stretch group n=10, PNF group n=9, control group n=9). Both static stretching and contract-relax PNF stretching group were stretched bout of low extremity hamstring, and triceps surae muscles, 4 days per week for 6 weeks. Third group, which served as a control, did not stretch. All measurements were taken before and after 6 weeks of stretching protocol. Flexibility of the hamstring muscles was determined by measuring knee extension range of motion (ROM) with the femur maintained in 90 degrees of hip flexion (goniometry). Static balance was determined by Stork Stand test. Vertical jump performances were assessed by using two different test procedures (static jump, and drop jump). H-reflex activity was recorded from soleus muscle by surface electrode method. For statistical analysis among three groups, Kruskal-Wallis test procedures were performed with the averaged values of the dependent variables (flexibility, static balance, vertical jump performance, H/M ratios). When there was significant main effect differences, those differences were further analyzed by Mann- Whitney U Test and Wilcoxon Signed Ranks Test. The H1/H2 rations for the HRRC were analyzed using two-way repeated measures ANOVA. For the 12 dependent variables (inter-stimulus intervals) a Tukey adjustment was used, and the alpha level was set at p0.05) from pretest to posttest. Moreover, there were no statistically significant differences among mean maximum H/maximum M rations of group (p>0.05). Further, in static stretch and control group, HRRC amplitudes did not changed from pretest to posttest (p>0.05). Although the mean value of PNF group's H1/H2 ratio decreased from pretest to posttest in 150-200, and 250 ms interstimulus intervals were statistically significant. On the contrary, the improvement of the mean value of PNF group's H1/H2 ratio of 500-700 and 900 ms interstimulus intervals were statistically significant. The results were further discussed and elaborated. Key words : flexibility, static balance, vertical jump performance, H-reflex, motor neuron excitability III