Metabolik sendromu olan adölesanlar ve sağlıklı adölesanlarda egzersiz kapasitesi, kassal kuvvet, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
The comparison of exercise capacity, muscle strength , physical activity level and quality of life between adolescent with metabolic syndrome and healthy adolescent
- Tez No: 799746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı metabolik sendromu olan adölesanlar ve sağlıklı adölesanlarda egzersiz kapasitesi, kassal kuvvet, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesinin karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmaya 9-19 yaşları arasında 25 metabolik sendroma sahip adölesan ve 28 sağlıklı adölesan olmak üzere toplamda 53 adölesan dahil edildi. Bireylerin yaşları, cinsiyeti, eğitim düzeyleri, vücut ağırlıkları, boy uzunlukları, özgeçmiş ile soygeçmiş bilgileri, düzenli bir spor aktivitesine katılıp katılmadıkları sorgulandı. Bireylerin MetS tanı aldığı yaş, soygeçmişlerine ait kronik hastalık öyküleri ve son üç aydır kullanadıkları medikasyon bilgileri kaydedildi. Bireylerin vücut kompozisyonları boy uzunlukları(cm), vücut ağırlığı(kg) ve vücut kütle indeksi (VKİ) vücut ağırlığı/boy ² (kg/m²) ölçüldü, bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça oranı ve vücut yağ oranı hesaplandı. Bireylerin biyokimyasal değerleri ölçüldü ve kaydedildi. Aerobik egzersiz kapasitesi değerlendirilmesi için modifiye mekik yürüme testi, anaerobik egzersiz kapasitesi değerlendirilmesi için dikey sıçrama testi uygulandı. Üst ekstremite kas kuvveti el dinamometresi kullanılarak alt ekstremite kas kuvveti Hand-held dinamometre ile ölçüldü. Bireylerin fiziksel aktivite düzeyi IPAQ-kısa form Anketi ile değerlendirildi. Adım sayıları ise Kenz marka adımsayarlar ile kaydedildi. Adölesanların yaşam kaliteleri Kısa Form-12 (KF-12) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the exercise capacity, muscular strength, physical activity level and quality of life in adolescents with metabolic syndrome and healthy adolescents. A total of 53 adolescents, 25 of whom were adolescents with metabolic syndrome and 28 of whom were healthy, between thea ges of 9-19, were included in this study. Age, gender, educational status, body weight, height, disease profile and family history, participation in a regular sports activity were recorded. MetS diagnosis year, family history of chronic dieseas and medicadian for the last three were recorded. Body compositions of the individuals height length (cm) and body weight (kg) were calculated and body mass index (BMI), body weight/height ² (kg/m²), waist circumference, hip circumference, waist/hip ratio, body fat ratio were calculated. Biochemical values of individuals were measured and recorded. The modified shuttle walk test was used to assessed the aerobic exercise capacity and anaerobic exercise capacity was assessed with vertical jump test. The muscle strength upper extremity was evaluated by JamarHand-held dynamometer and the muscle strength of lower extremity was assessed by Hand-held dynamometer. Physical activity w a s a ss e s e d b y IPAQ-short form Questionnaire. Step counts were recorded with Kenz brand pedometers. Adolescents' quality of life was assessed by Short Form-12 (SF-12). Aerobic and anaerobic exercise capacity, upper extremity muscle strength, lower extremity muscle strength, physical activity level and quality of life of adolescents with MetS were lower than healthy adolescents and a statistically significant difference was observed between the two groups (p < 0.05 ). İn terms of body composition analysis, aerobic and anaerobic exercise capacity, upper extremity muscle strength, lower extremity muscle strength, physical activity level and quality of life in adolescents with MetS and healthy adolescents showed statisticaly significent difference between the two groups. We think that it is important to organize personalized physiotherapy and rehabilitation programs suitable for the disease in order to minimize the physical impact of adolescents with MetS, and to carry out comprehensive evaluations in order to prevent serious problems in the future of the patients. We think that this study will be comprehensive and sufficient in terms of pre- and post-treatment adolescent MetS assessment and will provide a versatile perspective for planning physiotherapy and rehabilitation programs. KeyWords: Metabolic syndrome, adolescents, exercise capacity, physical activity, quality of life