UVB ışığına maruz kalan epidermal hücrelerde insan adipoz doku mezenkimal kök hücrelerinin onarıcı ve canlandırıcı etkilerinin araştırılması
İnvestigation of regenerative and reparative effects of human adipose tissue mesencyhmal stem cells on epidermal cells exposed to UVB light
- Tez No: 551132
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM YENİSEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Epidermal hücreler, ciltte oluşan yaraların iyileşmesi için önemli bir rejeneratif kaynaktır. UVB (Ultraviyole B) ışığına maruz kalarak yaşlanma etkisi oluşturulan epidermal hücrelerin kendilerini yenileme ve cilt hasarını onarmadaki yetenekleri azalmıştır. UV radyasyonu özellikle UVB, insan epidermal hücrelerin canlılığını baskılayarak cildin foton yoluyla yaşlanmasına neden olurlar. Adipoz doku mezenkimal kök hücre ortam medyumunun rejeneratif özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada amaç, insan adipoz doku mezenkimal kök hücrelerin UVB ışığına maruz kalan insan keratinositlerinde (HaCaT cell lines) onarıcı ve canlandırıcı etkilerin araştırılmasıdır. Ayrıca, kök hücrelerin canlandırıcı etkilerini araştırmak amacıyla Mcl-1 ve p-ERK 1/2 proteinleri ELISA yöntemiyle saptanmıştır. Böylece, sayısal veriler kullanılarak yapılan istatiksel değerlendirme sonucunda daha kantitatif sonuçlara ulaşmak hedeflenmiştir. Epidermal hücrteler dört kez pasajlandı ve UVB ışınına maruz bırakıldı. Işın almayan hücreler ise kontrol grubu olarak kullanıldı. Hücreler farklı konsantrasyonlarda ADMSC (adipoz doku mezenkimal kök hücre ortam medyumu) ile tedavi edildi.
Özet (Çeviri)
Epidermal cells are an important regenerative source for the healing of wounds on the skin. Exposure to UVB (Ultraviolet B) light has reduced the ability of epidermal cells to regenerate and repair skin damage. UV radiation, in particular UVB, causes skin aging through photon by suppressing the viability of human epidermal cells. Adipose tissue mesenchymal stem cell media medium is thought to have regenerative properties. The aim of this study was to investigate the restorative and invigorating effects of human adipose tissue mesenchymal stem cells on human keratinocytes exposed to UVB light (HaCaT cell lines). In addition, Mcl-1 and p-ERK 1/2 proteins were determined by ELISA method to investigate the invigorating effects of stem cells. Thus, it is aimed to reach more quantitative results as a result of statistical evaluation using numerical data. Epidermal cells were passaged four times and exposed to UVB. Non-radiating cells were used as the control group. Cells were treated with different concentrations of ADMSC (adipose tissue mesenchymal stem cell media medium).