Oksidatif stresin glioma hücrelerine etkisi
Effect oxidative stress in glioma cells
- Tez No: 157459
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEDRET ALTIOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
1. ÖZET Apoptoz veya programlı hücre ölümü, gelişim, olgunlaşma ve homeostasis ile ilişkili genetik olarak kontrol edilen bir mekanizmadır. H202, değişik hücre tiplerinde oksidatif stres oluşturarak apoptozu indükler. Çalışmamızın amacı, C6 glioma hücrelerinde H2O2 ile oksidatif stres oluşturup, hücrelerdeki etkilerini araştırmaktır. C6 glioma hücrelerine farklı doz ve sürelerde H2O2 uygulanıp programlı hücre ölümünün tipik belirtilerinden DNA fragmantasyonunu gösteren merdiven yapısı agaroz jel elektroforezi ile tespit edildi. Morfolojik olarak C6 glioma hücrelerinde tfeCVnin oluşturduğu programlı hücre ölümü, hücre kromatininin apoptoza duyarlı DAPI (4,6- Diamidino 2-fenilindol) ile boyanmasıyla gösterildi. Sonuç olarak, düşük dozda H2O2' in uzun sürede C6 glioma hücrelerine uygulanması sonucu apoptotik hücre ölümünün geliştiği saptandı. Bu çalışma, glioma hücrelerinin hücre içi oksidatif stres yaratan ajanlara karşı duyarlı olduğunu kanıtlayarak glioma kemoterapisinde yeni hedeflerin ortaya çıkarılmasına ışık tutmaktadır. Ayrıca, C6 glioma hücreleri astrositik özellikler taşıdığından, astrositlerin hipoksiye olan cevabı hakkında da bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Apoptosis, or programmed cell death, is a genetically determined event which is related to development, maturation and homeostasis. H2O2 induces apoptosis in a variety of cell types by causing oxidative stress. The aim of our study was to create oxidative stress by H2O2 in C6 glioma cells in order to investigate its cellular effects. The treatment of C6 glioma cells with H2O2 in different concentrations and durations caused DNA ladder formation in agarose jel electrophoresis, which is an indicator of DNA fragmentation and apoptosis. Programmed cell death caused by H2O2 in these cells was also verified by staining the cellular chromatin by apoptosis-sensitive dye, DAPI. Overall, we demonstrated mat the application of low dose H2O2 to C6 glioma cells for a long period resulted in apoptotic cell death. Thus, this study indicates novel therapeutic targets in glioma chemotherapy by showing the sensitivity of glioma cells to the agents which cause intracellular oxidative stress. Since C6 glioma cells have astrocytic properties, this study also presents information about the response of astrocytes to hypoxia.