AML-12 hücre hattında karmustin hepatotoksisitesi üzerine phyllanthus amarus'un in-vitro etkilerinin araştırılması
Investigation of in-vitro effects of phyllanthus amarus on carmustine hepatotoxicity in AML-12 cell line
- Tez No: 863298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK AKINCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY OLTULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Karmustin, glioma, glioblastoma multiform, medulloblastoma, astrositom, multipl miyelom, Hodgkin ve Hodgkin dışı lenfomanın tedavisinde kullanılan antineoplastik bir ajandır. Karmustin ile tedavi esnasında, serum transaminazlarında geçici yükselme, hepatotoksisite ve hastaların %5-20'sinde hepatik veno-tıkayıcı hastalık görülebilmektedir. Karmustin ile birlikte hepatoprotektif etkiye sahip olduğu bilinen P. amarus'un kullanılması ile sitotoksisitenin azaltılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız alpha mouse liver 12 hücre hattında Kontrol, Karmustin, PA, Karmustin+PA olacak şekilde dört grup olarak planlanmıştır. Hücre hatlarına uygulanacak madde konsantrasyonları 3-(4,5-dimetiliazol-2-yl)-2,5 difenil tetrozolyum bromid yöntemi ile belirlenmiştir. Oksidatif stresi belirlemek amacıyla süperoksid dismutaz, katalaz ve glutatyon enzim ekspresyon düzeyleri Gerçek Zamanlı PZR ile ölçülmüştür. Karmustin'in neden olduğu hepatotoksisite ve P. amarus'un bu hasar üzerindeki etkilerinde apoptoz yolaklarının rolünü değerlendirmek amacıyla Gerçek Zamanlı PZR analizi ile kaspaz-3, kazpaz-9, apoptotik proteaz aktive edici faktör-1, Bax, B-cell lymphoma-2, p53, ikincil mitokondri kaynaklı aktivatör/Düşük pI ile doğrudan IAP bağlayıcı protein, apopitoz proteaz aktive edici faktör-1, Topoizomeraz 1 ve Topoizomeraz 2 gen ekspresyonları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Carmustine is an antineoplastic agent used in the treatment of glioma, glioblastoma multiforme, medulloblastoma, astrocytoma, multiple myeloma, Hodgkin and non-Hodgkin lymphoma. During treatment with carmustine, transient elevations in serum transaminases, hepatotoxicity, and hepatic veno-occlusive disease may occur in 5-20% of patients. It is aimed to reduce cytotoxicity by using P. amarus, which is known to have a hepatoprotective effect, together with carmustine. Material and Methods: Our study was planned as four groups: Control, Carmustine, PA, Carmustine+PA in alpha mouse liver 12 cell line. Substance concentrations to be applied to cell lines were determined by the 3-(4,5-dimethyliazol-2-yl)-2,5 diphenyl tetrozolium bromide method. In order to determine oxidative stress, superoxide dismutase, catalase and glutathione expression levels were measured by Real Time PCR. In order to evaluate the role of apoptosis pathways in the hepatotoxicity caused by carmustine and the effects of P. amarus on this damage, Real-Time PCR analysis used caspase-3, caspase-9, apoptotic protease activating factor 1, Bax, B-cell lymphoma-2, p53, second mitochondria-derived activator of caspases/ direct inhibitor of apoptosis-binding protein with low pI and apoptotic protease activating factor 1, topoisomerase 1, topoisomerase 2 gene expressions were examined.