C6 glioma hücre hattında, pentilentetrazol PTZ) ile oluşturulan glial hasarlanma üzerine tosilizumab'ın etkisi
The effect of tocilizumab on pentylenetetrazol (PTZ)-induced glial injury in c6 glioma cell line
- Tez No: 921464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KEMAL FİLİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Tez çalışmasında amaç; Tosilizumabın, pentilentetrazol (PTZ) ile oluşturulan glial hasarda interlökin-6 (IL-6) inhibisyonu yoluyla etkisini değerlendirmek. Tosilizumabın PTZ ile oluşturulan hasarlanmada nöroinflamasyon süreçlerindeki ilişkisini açıklamak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: C6 glioma hattı üç defa pasaj yapıldıktan sonra kullanıldı. Tosilizumab yapılan ön çalışmalar neticesinde 100, 50, 25, 12,5 μM olacak şekilde kullanıldı. Pentilentetrazol (PTZ) toksisitesi yapılan doz çalışması neticesinde 35 mM ve 24 saat inkübasyon süresi olacak şekilde uygulandı. Hücreler dört ana gruba ayrıldı; kontrol grubuna herhangi bir işlem yapılmadı, PTZ grubuna 35 mM PTZ uygulandı, PTZ ve tosilizumabın beraber uygulandığı gruba önce 100, 50, 25, 12,5 μM dozlarında tosilizumab 1 saat sonra 35 mM PTZ eklendi, sadece tosilizumab grubuna ise belirlenen dozlarda tosilizumab uygulandı. Hücre gruplarına 24 saat inkübasyon uygulandı. Hücre lizatlarına hücre canlılık testi (XTT), TAS, TOS, NO ve iNOS ticari ELISA kitleriyle ölçüm testleri yapıldı. Bölünmüş kaspaz-3 floresan boyama yöntemiyle değerlendirildi. Sonuç verileri için ANOVA (istatistiksel analizde tek yönlü varyans analizi) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the thesis study was to evaluate the effect of Tocilizumab on pentylenetetrazol (PTZ)-induced glial damage via interleukin-6 (IL-6) inhibition. It was aimed to explain the relationship between Tocilizumab and neuroinflammatory processes in PTZ-induced damage. Materials and Methods: The C6 glioma line was used after three passages. Tosilizumab was used at 100, 50, 25, 12.5 μM as a result of preliminary studies. Pentylenetetrazol (PTZ) toxicity was applied at 35 mM and with a 24-hour incubation period as a result of the dose study. The cells were divided into four main groups; no treatment was applied to the control group, 35 mM PTZ was applied to the PTZ group, tocilizumab and tocilizumab were applied together with PTZ and tocilizumab, first 100, 50, 25, 12.5 μM doses of tocilizumab were added and 35 mM PTZ was added 1 hour later, and tocilizumab alone was applied at the determined doses. The cell groups were incubated for 24 hours. Cell lysates were subjected to cell viability test (XTT), TAS, TOS, NO and iNOS commercial ELISA kits. Cleaved caspase-3 was evaluated by fluorescent staining method. ANOVA (one-way analysis of variance in statistical analysis) was used for the result data.