C6 glioma hücre hattında cisplatin ve ginkgolid a yüklü nanopartiküllerin biyolojik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the biological effects of cisplatin and ginkgolide a-loaded nanoparticles in C6 glioma cells
- Tez No: 768784
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU MANSUROĞLU, DOÇ. DR. MELİKE ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Glioblastoma, primer beyin tümörleri arasında en sık görülen agresif malign kanser türüdür. Tedavi yöntemlerinde kemoterapi ve radyoterapi yer almasına rağmen kısıtlı etkinlik göstermesi ve hastalığın çok hızlı yayılması sonucunda glioblastoma hastalarında hayatta kalma süresi 15 ayı geçmemektedir. Bu nedenle, glioblostoma tedavisinde yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Cisplatin, kanser tedavilerinde yaygın kullanılan bir kemoterapi ilacıdır. Cisplatin DNA'da hasar oluşturarak hücre döngüsünün G1/S fazında kalmasını sağlar ve apoptoza neden olur. Fakat bu durum aynı zamanda mitokondriyal disfonksiyon oluşturur. Ginkgo biloba ekstraktı içerisinde bulunan terpenoidler (Ginkgolid A, Ginkgolid B), anti-kanser ve nöroprotektif etkiler dahil olmak üzere birçok önemli biyolojik aktiviteye sahip antioksidanlardır. Ginkgolide A, Ginkgo biloba'nın yapraklarından izole edilen oldukça aktif bir moleküldür. Ginkgolide A'nın çeşitli hastalıklara karşı koruyucu etkisinin iyi bir antioksidan olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Günümüzde nanopartiküler (NP) sistemler, bir çok tedavide mevcut ilaçların etkinliğini arttırmak ve kontrollü salınım sağlamak amacıyla ilaç taşıyıcı sistemler olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Cisplatin, Cisplatin yüklü PLGA NP, Ginkgolid A, Ginkgolid A yüklü PLGA NP'nin C6 Glioma hücrelerinde biyolojik etkileri araştırıldı. Cisplatin yüklü PLGA NP ve Ginkgolid A yüklü PLGA NP tekli emülsiyon (w/o) yöntemiyle sentezlendi. Cisplatin yüklü PLGA NP ve Ginkgolid A yüklü PLGA NP'nin boyut dağılımları, çoklu dağılım indeksleri, zeta potansiyelleri, enkapsülasyon verimleri ve ilaç yükleme kapasitesileri belirlendi. Cisplatin yüklü PLGA NP'nin boyutu 196.5 ± 1.773 nm, Ginkgolid A yüklü PLGA NP'nin boyutu ise 224.5 ± 10.86 nm olarak ölçüldü. Cisplatin, Cisplatin yüklü PLGA NP, Ginkgolid A ve Ginkgolid A yüklü PLGA NP'nin sitotoksik aktivitesi C6 Glioma hücrelerinde MTT yöntemiyle analiz edildi. Cisplatin ve Cisplatin yüklü PLGA NP ile muamele edilen C6 Glioma hücrelerinin IC50 değerleri 24. saatte sırasıyla; 53 µM ve 24 µM, 48. saatte ise sırasıyla; 12.7 µM ve 4.3 µM olarak belirlendi. Ginkgolid A ve Ginkgolid A yüklü PLGA NP ile muamele edilen C6 Glioma hücrelerinin IC50 değerleri 24. saatte sırasıyla; 175 µM ve 116 µM, 48. saatte ise sırasıyla; 136 µM ve 64 µM olarak tespit edildi. Cisplatin, Cisplatin yüklü PLGA NP, Ginkgolid A ve Ginkgolid A yüklü PLGA NP ile muamele edilen C6 Glioma hücrelerindeki apoptotik etki TUNEL yöntemi ile gösterildi.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma is the most common type of aggressive malignant cancer among primary brain tumors. Although chemotherapy and radiotherapy are included in the treatment methods, the survival time in glioblastoma patients does not exceed 15 months as a result of limited effectiveness and the rapid spread of the disease. Therefore, new approaches are needed in the treatment of gliobrostoma. Cisplatin is a chemotherapy drug widely used in cancer treatments. Cisplatin causes DNA damage and keeps the cell cycle in G1/S phase and causes apoptosis. But this also creates mitochondrial dysfunction. Terpenoids (Ginkgolide A, Ginkgolied B) contained in Ginkgo biloba extract are antioxidants with many important biological activities, including anti-cancer and neuroprotective effects. Ginkgolide A is a highly active molecule isolated from the leaves of Ginkgo biloba. It is thought that the protective effect of Ginkgolide A against various diseases is due to its being a good antioxidant. Today, nanoparticular (NP) systems are used as drug delivery systems in many treatments to increase the effectiveness of existing drugs and to provide controlled release. In this study, the biological effects of Cisplatin, PLGA NP loaded with Cisplatin, Ginkgolide A, Ginkgolied A loaded PLGA NP were investigated in C6 Glioma cells. Cisplatin loaded PLGA NP and Ginkgolid A loaded PLGA NP were synthesized by single emulsion (w/o) method. The size distributions, multiple distribution indices, zeta potentials, encapsulation efficiencies and drug loading capacities of Cisplatin loaded PLGA NP and Ginkgolide A loaded PLGA NP were determined. The size of Cisplatin loaded PLGA NP was measured as 196.5 ± 1.773 nm, and the size of Ginkgolide A loaded PLGA NP was measured as 224.5 ± 10.86 nm. The cytotoxic activity of Cisplatin, Cisplatin loaded PLGA NP, Ginkgolide A and Ginkgolide A loaded PLGA NP were analyzed by MTT method in C6 Glioma cells. IC50 values of C6 Glioma cells treated with Cisplatin and Cisplatin-loaded PLGA NP at 24 hours; 53 µM and 24 µM, respectively, at the 48th hour; It was determined as 12.7 µM and 4.3 µM. IC50 values of C6 Glioma cells treated with Ginkgolide A and Ginkgolide A loaded PLGA NP at 24 hours, respectively; 175 µM and 116 µM, respectively, at the 48th hour; It was detected as 136 µM and 64 µM. The apoptotic effect in C6 Glioma cells treated with Cisplatin, Cisplatin loaded PLGA NP, Ginkgolide A and Ginkgolide loaded PLGA NP A was demonstrated by TUNEL method.