Orta Anadolu şartlarında Holştayn ırkı sığırlarda bazı verim özellikleri
Some production traits of Holstein cows in Middle Anatolian conditions
- Tez No: 157531
- Danışmanlar: PROF.DR. CEYHAN ÖZBEYAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Orta Anadolu Şartlarında, Holştayn Irkı Sığırlarda Bazı Verim Özellikleri Bu çalışma da Koçaş Tarım İşletmesinde yetiştirilen 275 baş Holştayn ırkı sığırların 1994-2000 yıllarına ait kayıtları oluşturmuştur. Araştırmada; mevsim, yıl, buzağılama yaşı ve laktasyon sayısının süt ve döl verimi özelikleri ile üreme etkinliği ve buzağılarda yaşama gücü üzerine etlisi incelenmiştir. Araştırma sonucunda laktasyon verimi; kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsim gruplarına göre sırasıyla 6464,0; 6594,1; 6330,2; 6213,1kg, laktasyon süresi aynı sıra ile 298,3; 298,3; 295,6; 295,0 gün olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Some Production Traits of Holstein Cows in Middle Anatolian Conditions. This study was carried out at Koçaş State Farm to investigate the effect of seasons, calving ages, years and numbers of lactation on milk yield, reproductive traits, reproductive efficiency of 275 Holstein catties and survival rates of calves in the period of 1994-2000 in Middle Anatolia. The data relating to milk and reproductive traits and survival rates of calves in addition farm records in the period of 1994 - 2000 were used. According to the results, average 305 days milk yields were 6464.0, 6594.1; 6330.2; 6213.1 kg and lactation lengths were 298.3; 298.3; 295.6; 295.0 days in winter, spring, summer and autumn respectively. Dry periods were 73,7; 75,2; 71,9 and 75,2 days in the same order. The highest milk yield and the longest lactation period were obtained in spring group. Milk yields and lactation lengths were ranged from 5759,6 to 7123 kg; from 283,8 to 308,1 days, among the years studied.