Bir Denizli tavuk sürüsünde telek çıkarma özellikleri ile ilgili bir araştırma
An investigation on the feathering characteristics of a Denizli fowl flock
- Tez No: 157540
- Danışmanlar: PROF.DR. TAHİR AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
43 ÖZET Bir Denizli Tavuk Sürüsünde Telek Çıkarma Özellikleri ile İlgili Bir Araştırma Bu araştırma Denizli Irkı bir tavuk sürüsünde teleklenme ve telek özelliklerinin incelenmesi amacı ile yapıldı. Bu arada canlı ağırlık ve ayak derisi rengi ile ilgili veriler de değerlendirilmiştir. Çalışmada 388 adet günlük Denizli civcivi ve bunların büyütülmeleri ile elde edilen piliçler kullanıldı. Araştırmada ele alınan özellikler şunlardır. Civcivlerin kanat ucu teleklerinin gelişimi, altıncı haftada sırttaki teleklerin gelişimi, civciv, piliç ve ergin çağdaki dişi ve erkeklerde telek renkleri, değişik haftalarda canlı ağırlık ortalamaları, ayaklardaki deri renkleri, araştırmada ele alınan özellikler olmuştur. Günlük civcivlerde kanat telek uzunluğu bakımından dört grup belirlendi. Erkekler ve dişiler arasında bu grupların yüzdesi karşılaştırıldığında farkın istatistiki olarak önemsiz olduğu bulunmuştur. Altıncı haftada sırttaki telek gelişimi; erken, geç, çok geç olmak üzere üç grup olarak belirlendi. Sırt teleklerinin gelişiminin, dişilerde erkeklere göre daha hızlı olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY An Investigation on the Feathering Characteristics of a Denizli Fowl Flock This investigation was held to study the feathering characteristics of a Denizli fowl flock. Body weight and shank colour estimates also evaluated. Live material of this study was consisted of 388 Denizli day-olds and their grown ups. Wing feathering of day-olds, back feather developments, feather colour in different age groups, average body weights in different weeks, melanin pigmentation of the shanks were studied. There were four groups in the flock in respect of wing feather development of the day-olds. Difference between the male and female groups in respect of chick numbers in those groups were statisticaly non-significant. Back feather developments of the birds in the 6 week of age were in three groups as early, late and very late.