Kuluçkalık keklik (Alectoris gracca) yumurtalarının depolanmasında süre, pozisyon ve ön ısıtmanın kuluçka sonuçlarına etkileri
The effects of storage time, position and prewarming of hatching partridge (Alectoris graeca) eggs on hatching results
- Tez No: 157574
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAFER TEPELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Zootekni (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/ KONYA-2003 Alper YILMAZ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Cafer TEPELİ KULUÇKALIK KEKLİK (Alectoris graeca) YUMURTALARININ DEPOLANMASINDA SÜRE, POZİSYON VE ÖN ISITMANIN KULUÇKA SONUÇLARINA ETKİLERİ Bu araştırma, keklik yumurtalarının depolanmasında süre, pozisyon ve ön ısıtma uygulamalarının kuluçka sonuçlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada aynı yaştaki, aynı bakım ve besleme şartlarında yetiştirilen kekliklerden elde edilen 1394 adet yumurta kullanılmıştır. Depolama süresine göre yumurtalar 1-7 gün, 8-14 gün, 15-21 gün ve 22-28 gün olacak şekilde 4 ana gruba ayrılmıştır. Her bir ana grupta depolama esnasında yumurtaların pozisyon durumuna göre kendi içerisinde 45° açı ile günlük iki defa sağa ve sola çevirme, alt üst etmeme (-) ve alt üst etme (+) şeklinde üç alt gruba bölünmüştür. Her bir alt grup da kendi içinde depolama başı ön ısıtma yapılanlar (DB, db, Db), kuluçka öncesi ön ısıtma yapılanlar (KÖ, kö, Kö) ve her hangi bir ön ısıtma yapılmayan (K, k, Kk) gruplar olmak üzere üç alt gruba ayrılmıştır. Bütün yumurtalar 12.8 C° sıcaklıkta, % 70-75 nemde depolama odasında oluşturulan gruplara göre bekletilmişlerdir. Herhangi bir ısıtma ve pozisyon değişikliği yapılmayan gruplarda (k), depolama süresine göre (1-7, 8-14, 15-21 ve 22-28 gün) kuluçka randımanları sırası ile % 54.76, 65.85, 62.16 ve 42.42 (PO.01) olarak tespit edilirken, makine randımanları sırası ile % 71.88, 84.38, 76.67 ve 66.67 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Zootekni (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/ KONYA-2003 Alper YILMAZ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Cafer TEPELİ THE EFFECTS OF STORAGE TIME, POSITION AND PREWARMING OF HATCHING PARTRIDGE (ALECTORIS GRAECA) EGGS ON HATCHING RESULTS This study was carried out to determine the effects of storage time, position and prewarming of hatching partridge (Alectoris graeca) eggs on hatching results. In this research, 1394 partridge eggs obtained from partridges under same age and same management conditions were used. The preincubation egg storage groups were 1-7, 8-14, 15-21 and 22-28 days. Each principal group of totally four egg storage groups was divided into three egg position effect groups which were 45° rotation twice a daily, not turning egg (-) and turning egg (+) daily acording to egg position. Each egg position effect group was separated three prewarming effect groups prewarmed before storage (DB, db, Db), prewarmed before incubation (KÖ, kö, Kö) and without prewarmed (K, k, Kk). All the eggs were storaged in the egg storage rooms with 12.8°C temperature and 70-75 % relative humidity.