Keklik (A. chukar) rasyonlarına yeşil yem ilavesinin yumurta kalite özelliklerine, kuluçka ve çıkış sonrası performansa etkileri
Effect of green herbage suplementation to partrddges (A. chukar) rations on egg quality caharacteristics, hatching and posthatch performances
- Tez No: 558798
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırmanın amacı, damızlık keklik (A. chukar) rasyonlarına yeşil yem ilavesinin (yeşil yonca) yumurta kalite özellikleri, kuluçka sonuçları ve çıkış sonrası performansa etkilerini araştırmaktır. Çalışmada, 2 yaşındaki damızlık keklikler 9 adet tek katlı grup kafeslerinde 30 dişi 14 erkek hayvan olacak şekilde barındırılmışlardır. Damızlık keklikler 3muamele grubuna her muamele grubunda 3 paralel olacak şekilde ayrılmıştır. Gruplardan birine % 19 Ham Protein ve 2950 kcal/kg ME içeren karma yem (kontrol), diğer gruplara sırasıyla bazal rasyona ek olarak% 2 ve % 4 yeşil yonca ilaveli karma yemler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of grass meal supplementation (fresh alfalfa) on breeding partridge (A. chukar) rations on egg quality characteristics, hatching results and post-hatch performance. In this study, 2-year-old breeding partridges were housed in 9 single store group cages with 30 female and 14 male animals. The breeding partridges were divided into 3 treatment groups with 3 replicates in each treatment group. One group was given a diet containing 19% Crude Protein and 2950 kcal / kg ME (control), the other groups were given 2% and 4% fresh alfalfa supplementation in addition to the basal ration, respectively.