Damızlık koç seçiminde BLUP metodunun kullanılması
The use of blup method in ram selection for breeding
  1. Tez No: 157573
  2. Yazar: OSMAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
6. ÖZET Bu çalışma, Konya Merinos'u kuzularının sütten kesim ağırlığına göre, geleneksel metot (ANOVA) ve BLUP metotları ile damızlık değerlerini hesaplamak ve her iki metodun kullanılabilirliğini karşılaştırmak ve BLUP metodunun avantaj ve dezavantajlarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada materyal olarak, Konya Hayvancılık Araştırma Enstitüsü'nde yetiştirilen, Konya Merinosu kuzularına ait 1997-2002 yılları arasındaki kayıtlar değerlendirmeye alınmıştır. Bu 6 yıllık süre içerisinde pedigrileri, kulak numaraları, doğum ağırlıkları ve sütten kesim ağırlıkları bilinen toplam 1167 kuzuya ait veri incelenmiştir. Hesaplamalarda sütten kesim ağırlığını etkileyen sabit faktörler olarak ana yaşı, cinsiyet, doğum tipi ve yıl alınmıştır. Kovaryet olarak doğum ağırlığı kullanılmıştır. Geleneksel metotta koçlar rasgele faktör olarak kullanılmıştır. BLUP metodunda ise tüm akrabalıkların kullanılması maksadı ile kuzu numaralan yanında ana ve baba numaralan da alınmıştır. BLUP metoduyla damızlık değer hesaplamaları 6 modelle yapılmıştır ve kalıtım derecesi 0.33 çıkmıştır. Geleneksel metoda ait yöntemlerle hesaplanan kalıtım derecesi 1. Yöntemde 0.38, 2. Yöntemde 0.94 ve 3. Yöntemde 0.12 olmuştur. BLUP metoduyla damızlık değeri hesaplanan 2002'ye ait kuzulardan sıralamada ilk 10' a girenler işletmeye tavsiye edilmiştir. İşleyiş ve sonuçların güvenilirliği açısından iki metot karşılaştırıldığında, her iki bakımdan da iki metodun avantaj ve dezavantajları olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, tek bir yıla ait ve az sayıda özelliği ve veriyi içeren araştırmalarda geleneksel metotdun, birden fazla yıla, özelliğe ve çok sayıda veriye ait araştırmalarda BLUP metodunun kullanılması tavsiye edilebilir. 61
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY“The Use of BLUP Method in Ram Selection for Breeding”This study was carried out to predict the breeding values of weaning weights of lambs by using traditional method and Best Linear Unbiased Prediction (BLUP), to illustrate the advantages and disadvantages of both methods. Konya Merino Lambs reared Animal Research Intitute in Konya between years 1997-2002 were used as research material. Total of 1 167 lambs having pedigree, birth weight and weaning weight records were included into the analyses. Dam age, sex, birth type and year were taken into the account of fixed effects for weaning weight. Birth weight was included into the analyses as a covariate. Rams were used as random effect for traditional method. Individual animal model with the identification number of animal, sire and dam were used for the BLUP procedure. Breeding values were calculated by BLUP procedure using six models, and heritability was estimated as 0.33. Heritabilities traditional methods by using 1st, 2nd and 3rd were estimated as 0.38, 0.94, 0.12 respectively. Lambs in the first top ten, according to predicted breeding values by BLUP method were recommended to the institute as breeding rams. Both BLUP and traditional methods were compared in terms of the processing and results, and advantages and disadvantages of these methods were discussed. It is concluded that, if the small number of data in a year, traditional method might be used. But if there are great number of data in several years, BLUP method is to be recommended. 62