Kınalı kekliklerde (Alectoris chukar) selenyumun in ovo enjeksiyon ve yeme ilavesinin kuluçka sonuçlarına, karaciğer antioksidan düzeyine ve civciv gelişimi üzerine etkisi
Effect of selenium In ovo injection and addition to diet on hatching results, liver antioxidant level and chick development in chukar partridges (Alectoris chukar)
  1. Tez No: 568200
  2. Yazar: SEZEN TAYAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARADAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada; kapalı sistemde yetiştirilen kınalı keklik yumurtalarının in ovo selenyum (Se) enjeksiyonu yolu ile zenginleştirilmesinin ve çıkış sonrası yeme Se ilavesinin kuluçka parametreleri, besi performansı, karaciğer dokusunda GPx enzim aktivitesi ve karaciğer, göğüs kası dokularında Se konsantrasyonu üzerine etkileri incelenmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla; 560 adet döllü kınalı keklik yumurtalarını in ovo enjeksiyonu için 4 ayrı gruba [kontrol (in ovo uygulanmayan), salin (30µl % 5'lik salin çözeltisi), Se 0.4 (% 5'lik salin çözeltisine 0.4 µg Se ilavesi), Se 0.8 (% 5'lik salin çözeltisine 0.8 µg Se ilavesi)] ayrılmıştır. Bu gruplara kuluçkanın 21. günü in ovo enjeksiyonu uygulanmıştır ve daha sonra kuluçkadan çıkan civcivler, yemlere farklı dozlarda (0.4 ve 0.8 mg/kg) Se ilave edilerek beslemeye tabii tutulmuştur. Araştırma sonunda; 0.4 µg Se enjeksiyonu kuluçka sonuçları üzerine pozitif etkiye sahip olmuştur. Fakat 0.8 µg Se enjeksiyonu 0.4 µg Se enjeksiyonu kadar etkili olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of enrichment eggs by in ovo selenium injection and supplement of selenium to diet after post hatch on chick development, GPx enzyme activity in liver, selenium concentration in tissues and fattening performance were investigated. For this purpose, 560 fertilized chukar partridge eggs were divided into 4 groups [control (not in ovo injection), saline (30 µl 5 % saline solution), Se 0.4 (0.4 µg Se addition in 5 % saline solution/ 30 µl injection/ egg), Se 0.8 (0.8 µg Se addition in 5 % saline solution/ 30 µl injection/ egg)] for in ovo injection. On the 21st day of the incubation were conducted in ovo injection in these groups and after post hatch chicks were fed by adding 0.4 and 0.8 mg / kg Se to feed. At the end of the research; 0.4 µg of selenium injection into eggs have positive effects on incubation parameters but 0.8 µg of selenium injection was not as effective as much as 0.4 µg injected group.