Devekuşlarının önemli verim özelikleri üzerine araştırmalar
Investigation on the important production characteristics of ostriches
  1. Tez No: 157578
  2. Yazar: YUSUF ZİYA OĞRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ALTINEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
BÖLÜM 7 ÖZET Çalışma, devekuşlarının önemli verim özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Sivas ve Kayseri illerindeki özel devekuşu işletmelerinde bulunan devekuşlarının yumurta sayısı, yumurta ağırlığı, kuluçka sonuçlan, civciv gelişimleri ve civcivlerin yaşama güçlerine ait sonuçlar incelenmiştir. İşletmelerdeki devekuşlarından Mart ayında başlayıp Eylül ayında sona erecek şekilde bir sezon boyunca alınan yumurtalar, numaralanmış, tartılmış, yumurtlanma tarihleriyle birlikte kayıt edilerek 1-15 gün süreyle depolanmıştır. İnkübasyonun 14. gününde yumurtalardan dölsüz olanlar tespit edilerek kuluçka dışı bırakılmıştır. Daha sonra 38. günde yumurtalar ikinci kez tartılarak ağırlık kaybı değerleri elde edilmiş ve çıkım makinesine nakledilmişlerdir. Çıkımı gerçekleşen civcivler tartılmış, böylece kuluçka sonuçlarına ait çıkım gücü, kuluçka randımanı ve civciv ağırlığına ait değerler elde edilmiştir. Bir yıl sonrada yine işletmelerin birinden alman yumurtalardan elde edilen civcivlere ait ilk üç aylık dönemi kapsayan gelişim süreci ve yaşama gücü değerleri saptanmıştır. Araştırmada yumurta ağırlığı, depolama süresi, kuluçka süresi, yumurta ağırlık kaybı, civciv ağırlığı, civciv ağırlığı yüzdesi, civcivlerde büyüme gibi verilerin çok yönlü varyans analizi ile değerlendirilmesi amacıyla Tukey HSD ve Bonferroni testlerinden yararlanılmış; embriyonik ölüm oranı, çıkım gücü, kuluçka randımanı ve civcivlerde yaşama gücü değerleri arasındaki farkların kontrolünde ise khi-kare testi kullanılmıştır.Bir sezon boyunca elde edilen yumurtaların ortalama ağırlığı 1552 g olmuştur. Yumurtalar büyüklüklerine göre küçük, orta boy ve büyük olarak üç grupta ele alınmış, buna göre orta boy yumurtalar toplam yumurtaların %54'ünü, büyük boy yumurtalar %24'ünü ve küçük yumurtalar da %22'sini oluşturmuştur. Yumurtaların tamamında dölsüzlük oranı ortalaması %22.8 olarak elde edilirken küçük, orta boy ve büyük yumurtalarda dölsüzlük oranına ait ortalamalar arası fark önemsiz bulunmuştur. Çalışmada kuluçka süresi 38-50 gün arasında değişerek ortalama 43.58 gün olarak elde edilmiş ve kuluçka süresi açısından yumurta büyüklüğüne göre yapılan gruplar arası fark önemsiz; depolama süresine göre yapılan gruplar (kısa süreli, orta süreli ve uzun süreli) arası farklılık önemli bulunmuştur. İnkübasyon boyunca yumurtalardaki ağırlık kaybı ortalaması %13.70 olurken küçük, orta boy ve büyük yumurtalarda bu orana ait ortalamalar arası fark önemli bulunmuştur. Tüm yumurtalardaki embriyonik ölüm oranı ortalaması % 19.30 olurken küçük, orta boy ve büyük yumurtalarda embriyonik ölüm değerleri arasındaki fark istatistiki açıdan önemsiz; depolama süresine göre kısa, orta ve uzun süreli depolanan yumurtalardan elde edilen embriyonik ölümler arası fark önemli bulunmuştur. Kuluçkadan çıkan civcivlerin ortalama ağırlıkları 1037 g olurken; küçük, orta boy ve büyük yumurtalarda civciv ağırlık ortalamaları arası fark önemli bulunmuştur. Tüm yumurtalara ait çıkım gücü ve kuluçka randımanı sırasıyla %75.00 ve %57.90 olurken; küçük, orta boy ve büyük yumurtalarda çıkım gücü ve kuluçka randımanı ortalamaları arası farklılıklar istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. Civcivlerin ilk üç aylık dönemlerine ait yaşama gücü değeri %76.36 olarak bulurken; aynı dönem boyunca 0, 15, 30 60 ve 90 inci günler için ortalama canlı ağırlıkları 0.99, 1.61, 3.63, 13.25 ve 24.82 kg olarak elde edilmiştir. Bu araştırma ile devekuşlarını önemli verim özelliklerinden yumurta sayısı, yumurta ağırlığı, kuluçka performansı ve en kritik yetiştirme dönemi kabul edilen civcivlerdeki ilk üç aylık döneme ait gelişme ve yaşama gücüne ait verim özellikleri Türkiye koşullarında incelenmiş, ve elde edilen sonuçların literatürlerden farklı olmadığı görülürken; yumurta büyüklüğü ve depolama süresinin kuluçka sonuçlan üzerinde önemli etkileri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigations on the Important Production Characteristics of Ostriches This study was carried out to determine the important production characteristics of ostriches. In the study the number of eggs, egg weight, artificial incubation, chick growth and chick survival results of ostriches in private ostrich farms in Sivas and Kayseri were investigated. The eggs, which were collected from the ostriches in one season, lasting from March to September, were numbered, weighed, recorded with laying date and were stored for 1-15 days. At the 14th day of incubation the infertile eggs were determined and they were removed from incubation. At the 38th day of incubation the eggs were weighed for the second time, the weight losses were measured and the eggs were transferred to the hatching machine. The hatched chicks were weighed and hatchability of fertile egg, hatchability of egg set and chick weight results were determined. One year later, the growth and survival results in the first three months of chicks obtained from the eggs collected from one of the farm were investigated. In the study, to evaluate the egg weight, storage time, incubation time, egg weight loss, egg weight, egg weight percentage and chick growth by analyses of variance, Turkey HSD and Benferroni tests were used. Chi-square test was made for the significance control of the differences between the embryonic mortality, hatchability of fertile egg, hatchability of egg set and survival results of chicks. The average weight of eggs in one season were 1552 g. The eggs were evaluated as small, medium and large and the distribution of the eggs were 54% medium, 24% large and 22% small. The average infertility of eggs were 22.8% and the differences between the small, medium and large eggs were not significant. The average incubation period in the 61present study was 43.58 days (38-50 days). In terms of incubation period, the differences between the groups of egg size were not significant and the differences between the groups of storage time (short, medium and long) were significant. The average weight loss of eggs during incubation was 13.70% and the differences between the small, medium and large eggs were significant. The average embryonic mortality rate was 19.30%. In terms of embryonic mortality the differences between the small, medium and large eggs were not significant and the differences between short, medium and long storage time were significant. The average weight of hatched chicks was 1037 g and the differences between small, medium and large eggs were significant. The hatchability of fertile egg and the hatchability of egg set were 75.00% and 57.90%, respectively and the differences between small, medium and large eggs for these characteristics were statistically significant. The survival rate of chicks at three months of age was 76.36%. The average 0, 15, 30, 60 and 90th day live weights of chicks were 0.99, 1.61, 3.63, 13.25 and 24.82 kg, respectively. In this study, the number of eggs, egg weight and incubation performance which are among the important production characteristics of ostriches and the growth and survival results in the first three months which is regarded as the most critical rearing period of ostrich chicks were investigated in the environmental conditions of Turkey. The results were in accordance with the references and it was determined that the egg size and storage time affected the incubation results significantly. 62