Spor atlarının topuk eklemlerinde gelişen cerrahi lezyonların klinik değerlendirmesi
Clinical evaluation of surigical lesions developed in fetlock joints of sport horses
  1. Tez No: 157580
  2. Yazar: AYTAÇ SEDAT KAVAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAUF YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada; Şubat 2001- Ocak 2003 tarihleri arasında İ.Ü Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Kliniği, Münih Veteriner Fakültesi Cerrahi birimi At Hastalıkları Kliniği, Türkiye Jokey Kulübü At Hastanesi, istanbul ve çevresindeki resmi ve özel binicilik kulüplerine topallık şikayeti ile getirilen, 90 spor atına ilişkin 107 topuk ekleminde toplam 166 farklı lezyon değerlendirildi. Olguların ırk dağılımı; 39 Alman (37 sıcak kanlı, 2 soğuk kanlı), 6 ingiliz, 5 Arap, 5 Hanofer (Hanoverian-Hannoveraner), 4 Doğu Prusya (Trakehner), 3 VVürtemburg, 3 Quarter, 3 Westfalya, 3 Tırısçı (Traper), 2 Oldenburg, 2 Haflinger, 2 Bulgar, 1 Çekoslovak, 1 Anglo-Arap, 1 İzlanda Ponisi, 1 Pinto, 1 Rheinland, 1 Lusitano, 1 Endülüs (Andalusier), 1 Tersker, 1 Holştayn (Holsteiner), 1 Yarım kan, 1 Alman Ponisi, 1 New Forest ve 1 Fransız şeklindeydi. Atların 39'u iğdiş, 39'u kısrak ve 12'si erkekdi. Bunların 33'ü konkur, 30'u dresaj, 14'ü yarış, 6'sı konkur+dresaj, 3'ü tırıs ve kalan 1'er tanesi gösteri, av, rahvan ve cirit amacıyla kullanılmaktaydı. Kliniğe topallık şikayeti ile getirilen olguların ayrıntılı bir anamnezi alındıktan sonra topallığın derecesi ve hangi bacaktan kaynaklandığı saptandı. Topallıkların derecelendirilmesinde, Amerikan At Pratisyenleri Birliği'nin (American Association of Equine Practitioners) belirlediği kriterler kullanıldı. Topallığın yeri ya da hangi eklemden kaynaklandığının saptanabilmesi amacıyla da fleksiyon testi ve sinir uzamına anestezi uygulandı. Kesin tanı için klasik ve dijital radyografi ile ultrasonografi ve sintigrafiden yararlanıldı. Kesin tanısı konulan topuk eklemi lezyonlarının 74'ü konservatif, 13'ü artrotomi, 16'sı artroskopi yoluyla toplam 29'u operatif olarak sağaltıldı. İyileşme umudu bulunmayan 3 olgu uyutuldu. 179Olguların sağaltım sonrası altıncı ay kontrollerinde; klinik görünümü ve topallığın derecesi değerlendirildi. Bunlardan 1 olguda topallık aynı derecede devam ederken, 5 olgu 1. derece, 2 olgu nüksedici 1. derece, 4'er olgu 1-2. ve 2-3. derece, 1 olgu 3-4. derece topallık gösteriyordu. Altı olgunun eklemlerinde hafif ancak sürekli, 6'sında ara sıra, 6 olguda çalışma sonrası şişkinlik geliştiği belirlendi. On olgunun eklemlerinde çevresel bir sertlik ve kalınlaşma gözlendi. Bir olgunun ekleminde hafif bir rotasyon, 2 olgunun susam kemiklerinde palpasyonda ağrı varlığı belirlendi. Sağaltımları yapılan diğer olgulardaki eklemlerin klinik durumu normaldi ve topallık göstermiyorlardı. Geç dönem kontrollerdeki bulgulara dayanarak; topuk eklemi hastalıklarında lezyonun şiddetine ve olgunun kullanım amacına bağlı olmakla birlikte, tam iyileşme bekleniyor ve nüks riski azaltılmak isteniyorsa atın, sağaltımdan sonraki ilk 3 ay boyunca dinlendirilmesiyle birlikte yedekte gezdirilmesi ve ancak bu süreden sonra hafif antrenmanlara çıkartılması önerilebilir. 180
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study, a total of 166 different lesions were evaluated in 107 fetlock joints belonging to 90 working horses presented to the I.U. Veterinary Faculty Surgery Department Clinics, Munich Veterinary Faculty Surgery Division Clinic of Equine Diseases, Turkish Jockey Club Equine Hospital and in official and private riding schools in and around Istanbul, with a complaint of lameness between the dates of February 2001- January 2003. Breed distribution of the cases was as follows: 39 German (37 warm blooded, 2 cold-blooded), 6 Thoroughbred, 5 Arab, 5 Hanoverian (Hannoveraner), 4 East Prussian (Trakehner), 3 Wurtemburg, 3 Quarter, 3 Westfalia, 3 Trotter (Traper), 2 Oldenburg, 2 Haflinger, 2 Bulgarian, 1 Chekoslovakian, 1 Anglo-Arab, 1 Iceland Pony, 1 Pinto, 1 Rheinland, 1 Lusitano, 1 Andalusier, 1 Tersker, 1 Holsteiner, 1 Half-blood, 1 German Pony, 1 New Forest and 1 French. Of the horses; 39 were geldings, 39 mares and 12 stallions. Thirty-three of these horse were used for showjumping, 30 for dressage, 14 for racing, 6 for showjumping+dressage, 3 for trotting and 1 for shows, hunting, amble and a javelin-throwing traditional Turkish equestrian sport (cirit). After obtaining a detailed history of the cases presented to the clinic with a complaint of lameness, the degree of lameness and location were established. In classifying lameness, criteria determined by the American Association of Equine Practitioners was used. In order to determine the location of the lameness or the originating joint, the flexion test and nerve blocks were used. For a definite diagnosis, conventional and digital radiography, ultrasonography and scintigraphy were used. Of the precisely diagnosed fetlock joint lesions; 74 were treated conservatively, 13 via arthrotomy and 29 surgically, of which 16 underwent arthroscopy. Three cases with no hope of recovery were euthanized. 181In the 6-month check-up of the cases following treatment, clinical appearance and degree of lameness was evaluated. While lameness continued in the same way in 1 case, 5 cases showed 1st degree lameness, 2 cases showed recurring 1st degree, 4 cases showed 1-2. and 2-3. degree and 1 case showed 3-4. degree lameness. Swelling was observed to be slight but continuous in 6 cases, intermitent in 6 cases and present following exercise in 6 cases. A circumferential swelling and thickening was seen in the joints of 10 cases. There was also slight rotation in the joint of 1 case and presence of pain upon palpation in the sesamoid bones of 2 cases. In the remaining treated cases, the joints were clinically normal and did not exhibit signs of lameness. In the light of late period findings; if complete recovery is anticipated and the risk of recurrence is aimed at being reduced, while depending on the severity of the lesion in fetlock joint diseases and the purpose of the horse, it can be recommended for the horse to be rested for the first 3 months following treatment, in which time it may be walked on a lead rein and following this period started on light exercise. 182