Progesteron reseptör antagonistlerinden biri olan Aglepristone (RU 46534) ile köpeklerde erken dönem gebeliklerin sona erdirilmesi
Termination of early pregnancy by aglepristone (RU 46534), a progesterone receptor antagonists, in dogs
  1. Tez No: 157581
  2. Yazar: MURAT AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL KIRŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
6-OZET Bu çalışmanın amacı; 20-25 günlük gebeliklerin sonlandırılması için aglepriston uygulanan köpeklerde bu ilacın gebeliği sonlandırma başarısı, gebeliği sonlandırma süresi, yan etkileri olup olmadığı, serum progesteron seviyesi ve total hemogram değerleri üzerine etkilerini, tedavi sonrası tekrar östrüse gelme süresi ve gebe kalma oranlarını saptamaktır. Çalışmada materyal olarak, gebeliklerinin 20-25. günlerinde olan, vücut ağırlığı ortalama 20 kg olan, farklı ırklardan, genç ve sağlıklı 25 adet köpek kullanıldı. Bunlardan 13 tanesi deney grubu ve 12 tanesi kontrol grubu olarak ayrıldı. Çalışmada yeralan tüm köpeklerden ilk iki gün kan alınarak hemogram ölçümleri yapıldı ve aynı zamanda hormon tetkikleri yapılmak üzere kan serumları çıkartıldı. Üçüncü ve dördüncü günlerde deney grubundaki köpeklere aglepriston 10 mg/kg dozda deri altı yolla, kontrol grubundaki köpeklere ise serum fizyolojik aynı dozda deri altı yolla uygulandı. İlk ilaç uygulama günü sıfırıncı gün kabul edildi ve sonraki 2 1 gün boyunca tüm köpekler düzenli olarak klinik, laboratuvar ve ultrasonografık muayeneleri yapılarak takip edildiler. Laboratuvar muayeneleri için tüm köpeklerden 21 gün boyunca iki günde bir kan alındı ve örneklerde total hemogram sonuçları değerlendirildi. Serum örneklerinde progesteron değerleri Radioimmunoassay (RIA) yöntemi kullanılarak ölçüldü. Rezorbsiyon ve doğum sonrası dönemi takip etmek amacıyla ultrason ve klinik muayeneye ilk 45 gün süresince 3 gün aralıklarla, sonraki 45 gün süresince de haftada bir kez devam edildi. Sonuçların istatistiki değerlendirilmesinde, bağımsız iki örneklem t-testi uygulandı. İstatistik analiz amacıyla“SPSS 10.0”paket programı kullanıldı. Deneme grubunda ilk aglepriston uygulamasını takiben 3-4. günler arasında köpeklerin tamamında rezorbsiyon şekillendi. Rezorbsiyonlardenekten 12 (%92.30)'sinde 3. gün, 1 (%7.70)'inde 4. günde meydana geldi. Aglepriston uygulamasını takiben, deneklerin genel durumlarında bir değişiklik gözlenmedi. Yeme, içme ve defekasyon normaldi, kusma olmadı. İlaç uygulama esnasında, sonrasında ve rezorbsiyon sırasında gözle görülen bir sancı belirtisi yoktu ve köpeklerde tedirginlik gözlenmedi. Deneme grubu köpeklerde gözlenen en belirgin klinik semptom vulvadaki hafif ödem ve vaginal akıntıydı. İlk başlarda kirli-sarımsı, müköz olan bu akıntı daha sonraki günlerde kahverengi-siyah çikolata benzeri bir görünüm aldı ve ilk ilaç uygulamasından sonraki ortalama 13-14. günlerde akıntı yok denecek kadar azaldı veya tamamen kesildi. Enjeksiyon bölgesinde 13 denekten 11 (%84.61)'inde herhangi bir reaksiyon görülmezken, 2 (%15.39) tanesinde çapı 1.5-2 cm kadar olan iltihabi enflamasyon şekillendi. Bu enflamasyon alanları yapılan lokal tedavilerle 20-25. gün sonunda tamamen iyileşti. Deney ve kontrol grubu köpeklerde enjeksiyon öncesi ve sonrası günlerde vücut ısısı değerleri fizyolojik sınırlar içerisinde (38.14-38.81 °C) saptandı. Bu araştırmada ilk aglepriston enjeksiyonun yapıldığı gün (sıfırıncı gün) ölçülen progesteron düzeyi 20.9 ng/ml iken, rezorbsiyonların çoğunluğunun şekillendiği 3. günde progesteron düzeyleri 12.23 ng/ml olarak belirlendi. Bunu takip eden günlerde serum progesteron düzeyi azalmaya devam etti ve 21. günde 0.56 ng/ml olarak ölçüldü. Böylece aglepriston ile tedavi edilen köpeklerin ortalama luteal faz süresi 46±2 gün oldu. Çalışmada kontrol grubu köpeklerde gebeliğin 6. haftasından itibaren alyuvar sayısında düşüş başladı. Deneme grubu köpeklerde ise alyuvar sayılarında herhangi bir değişiklik olmadı. Kontrol grubunda gebeliğin 30. gününden itibaren hematokrit değerde düşüş gözlendi. Deney grubunda ise hematokrit değerde herhangi bir değişim gözlenmedi. Kontrol grubunda gebeliğin ortalama 40. gününden itibaren hemoglobin konsantrasyonunda düşüş başladığı halde, deneme grubunda hemoglobin değerlerinde değişiklik olmadı. Kontrol grubunda 6. haftadan itibaren alyuvar sayısındaki düşüşe rağmen MCV ve MCHC seviyeleri normal sınırlar içerisinde kaldı. Bu sonuç normositik normokromik tipte bir anemiolduğunu gösterdi. Deneme grubunda ise anemi tablosu gözlenmedi. Çalışmada MCH ve WBC değerleri bakımından gruplar arasında fark saptanmadı. Deney grubu köpeklerin rezorbsiyonu takip eden östrüse gelme süreleriyle kontrol grubu köpeklerin doğum yaptıktan sonra tekrar östrüse gelme süreleri arasında belirgin fark oluştu. Bu süreler deneme grubunda (ort.) 4 ay iken, kontrol grubunda (ort.) 6.5 ay oldu. Müteakip östrüslerinde çiftleştirilen deney ve kontrol grubu köpeklerin tamamı gebe kaldı ve sorunsuz bir gebelik döneminin sonunda sağlıklı doğum yaptılar. Sonuç olarak, istenmeyen erken dönem gebeliklerin sona erdirilmesinde aglepristonun etkili ve güvenli bir ajan olduğu, annede herhangi bir genel durum bozukluğu oluşturmaması, fertiliteyi olumsuz etkilememesi gibi nedenlerle, aglepristonun (RU534), 20-25 günlük gebeliklerin sonlandırılmasında başarıyla kullanılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
7- SUMMARY Putting an end to early stage gestations in dogs with aglepristone which is one of Progesterone antagonists The aim of this study, is to detect in dogs to which aglepristone is applied in order to accomplish 20-25 days gestation, the efficiency of finish the gestation, the existence of side effects, influences on the level of serum progesterone level and total haemogram values, the time needed for re-oestrus often the therapy and the ratio of gestation. In this study, 25 young and healthy dogs which are in 20-25 days gestation from different races weighting 20 kg were used. 13 of these dogs forved the essay group and 12 left the control group. The first two days blood as taken all the dogs in the study and haemogram as detected and meanwhile, blood serum separated in order to do hormonal analyses. In the 3 and 4 days 10 mg/kg aglepristone as applied via subcutan way to dogs in the essay group and serum physiologic to dogs in the control group. The first day of drug application as accepted as day '0' and the following 21 days, clinical, laboratory and ultrasonographic examination, blood as taken from all dogs with a 2 days interval during 21 days and total haemogram values as evaluated. Progesterone levels in serum samples were measured with RIA method in order to follow resorption and the post parturient stage, ultrasonographic and clinical examinations continued with a 3 days interval during the first 45 days and once in a week during the second 45 days, t-test as performed in the statistical evaluation of the results.'SCSS 10,0' program as used for statistical analyses. In the essay control, resorption as forved in all dogs in the 3 th and 4 th days following the first aglepristone application. The resorpsion as seen in 3th day in 12 dogs and in 4 th day in one of 13 individuals. Any change as observed in general situation following the aglepristone application. Appetite, water intake and defecation were normal, no vomiting as seen. Any significant pain as seen during and after during application and resorption and no anxiety was detected. The last evident clinical symptom in essay group dogs vulva as a slight oedema and vaginal flow. The flow which as at the beginning mucoid with a dirty-yellow colour changed into a Brown -dark chocolate- like colour, increased (on 13 th - 14 th days) or disappeared after the first drug application. No reaction as seen in the injection area in 11 of 13 individual while purulent inflammations with 1.5-2 cm diameter appeared in 2 of them. The lesions got better with local therapy within 20-25 days. Body heat values were between normal physiologic level (38.14-38.81°C) in both essay and control group dogs before and after the injection days. In the research, progesterone level measured in the day the first aglepristone injection as applied ( the day '0') as 20.9 ng/ml, in the 3 th day when most of reserptions were realised progesterone levels continued to decrease and they were measured an 0.56ng/ml in 21 th day. The mean lutheal phase period of the dogs which one cured with aglepristone as 1 th ± 2 days. A decrease started in RBC count in the control group's dogs from 6 th week of gestation. Any change as seen in RBC counts of the essay group's dogs. Haemotocrit level as decreased in the counted group from 30 th dog. No change as detected in the essay group for the same parameter. Despite a decrease of haemoglobin level started in the control group from 40 th day of gestation no change occurred in essay group. Despite a decrease of WBC count in the control group, from 6 th week, MCV and MCHC levels were between normal values. These results proved normositic normochromic type anaemia existed. Any signs of anaemia as seen in essay group. No difference of MCH and WBC levels as detected in the study between the necessary period for oestrus following theresorption in essay group and following the parturition in control group. This period as in average 4 months for essay group while it as in average 5-6 month for control group. All the dogs both in essay and control groups mated during their following oestrus period fell pregnant and gave birth following a healthy gestation period. In conclusion, it is detected that aglepristone is an efficient and safe agent that can be used in ending the involuntary early stage gestations damaging the bitch and also it is not altering the fertility and also aglepristone (RU 534) can be used effectively in giving and to 20-25 days gestations.