Ovulasyon indüksiyonunda luteal fazın desteklenmesinin hormonal değerlendirmesi
- Tez No: 7897
 - Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY BİBEROĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Ovulasyon indüksiyonu uygulanan sikluslarda luteal fazı tekrarlanan HCG enjeksiyonları İle destekleme tedavisinin, serum Ep, Prolaktin, Progesteron ve Testosteron hormon dü zeyleri üzerine etkisi araştırıldı. HMG, CC veya HMG + CC ve GnRH + HMG ile indüklenen ve kontrol grubu olarak da spontan sikluslar çalışmaya dahil edildi, toplam vaka sayı sı 100 idi. Ovulasyonu takiben üç eşit aralıkla herbir siklus içe risinde aynı dozda olmak üzere 500, 1500 ve 3000 IU HCG, farklı gruplar halinde uygulandı. HCG enjeksiyonlarından bir gün önce kan alınarak, serum Ep, PRL, P ve T ölçümleri yapıldı. Her grup için elde edilen hormon değerleri diğer leri ile karşılaştırıldı. Spontan ve indüklenmiş ancak desteklenmemiş gruplara göre 500, 1500, 3000 IU HCG ile desteklenmiş ve GnRH + HMG + 1500 IU HCG destekli gruplardaki E2 değeri, istatiksel olarak önemli artış göstermekteydi (p 0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of repeated HCG injections on serum Ep, PRL P and T levels has been investigated in induced cycles. Cycles induced with only HMG, CC, HMG + CC or GnRH + HMG and spontaneous cycles as the control group were included in this study. The total number of cases was 100. Subsequent to ovulation, injections in doses of 500 IU, 1500 IU and 3000 IU HCG each in same dosage in every cycle for three times, were applied to different groups of induced cycles. Serum Ep, PRL, T and P level measurements were performed once every HCG injections. Hormone levels in each group was compared with other group values. The increase in luteal phase mean Ep levels were statistically significant in groups supported with 500, 1500 and 3000 IU HCG and GnRH + HMG group supported with 1500 IU HCG when compared with spontaneous cycle group and induced cycle groups with no support (p 0.05). The difference in progesterone levels between induced cycles with HCG support and spontaneous or induced but unsupported cycle groups were statistically significant (p < 0.05). However, there were no difference in progesterone levels between groups supported with different HCG doses (p> 0.05). In this research, it was found that prolactin levels were different between the groups (p < 0.05). When 500, 1500 or 3000 IU HCG were given in luteal phase, a significant increase appeared in prolactin levels (p < 0.05).