Kronik periodontitisli hastalarda meloksikamın dişeti oluğu sıvısı interlökin -1 beta ve interlökin-1 reseptör antogonisti seviyesi üzerine etkisi
The effect of meloxicam on IL-1 beta and IL-1 receptor antagonist level of gingival crevicular fluid in patients with chronic periodontitis
  1. Tez No: 157621
  2. Yazar: HÜLYA TOKER ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Kronik Periodontitis'li (KP) hastalarda başlangıç periodontal tedavisini takiben selektif COX-2 inhibitörü olan meloksikamın klinik parametreler ve dişeti oluğu sıvısı (DOS) İL- ip ve İL- 1ra üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. On dokuzu erkek, 14'ü bayan toplam 33 KP'li birey çalışmaya katıldı. Çift-kör olarak iki gruba ayrılan bireylerden 18'i (deney grubu) 7,5 mg meloksikamı 1 ay boyunca günde bir tablet, diğer 15 hasta (kontrol grubu) ise plasebo tablet kullandı. Hastaların klinik olarak değerlendirilmesinde plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalama cep derinliği (SCD), ataşman seviyesi (AS) ölçümleri yapıldı. Ayrıca her hastadan seçilen bir çalışma bölgesinden standart kağıt şeritler kullanılarak DOS örnekleri toplandı. IL-ip ve İL- İra düzeyleri ticari ELISA kitleri kullanılarak değerlendirildi. Ölçümler başlangıç ve 4. haftada tekrarlandı. Çalışma sonucunda deney grubunda klinik parametrelerden Pİ, Gİ, SCD ve DOS IL-lra düzeylerinde azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Kontrol grubunda Pİ'de azalma anlamlı iken (p0,05). Bu araştırmada KP'li hastalarda 1 ay süreyle selektif COX-2 inhibitörü meloksikam uygulamasının dişeti enflamasyonunu baskıladığı gösterilmiştir. Bununla 41beraber selektif C0X-2 inhibitörlerinin kronik periodontitis tedavisinde limitli bir etkiye sahip olduğu düşüncesindeyiz. 42
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF MELOXICAM ON IL-ip AND IL-1 RECEPTOR ANTAGONIST LEVEL OF GINGIVAL CREVICULAR FLUID IN PATffiNTS WITH CHRONIC PERIODONTITIS SUMMARY In this study, it was aimed to evaluate effects of selective COX-2 inhibitor meloxicam following initial periodontal treatment on IL-ip and IL-1 receptor antagonist (IL-lra) in gingival crevicular fluid (GCF) and clinical parameters in the chronic periodontitis (CP) patients. Nineteen males, 14 females totally 33 CP patients were taken in the study. The patients were divided into two groups randomly and double blind. Eighteen of these patients (test group) used a tablet of 7.5 mg meloxicam daily and other 15 patients (control group) used a placebo tablet daily along first month. Plaque index (PI), gingival index (Gf), probing depth (PD), attachment level (AL) measurements were made for clinical evaluation of the patients. Also, GCF samples were collected from selected study areas of each patient by using standart paper strips. IL-ip and IL-lra levels were evaluated by using commercial ELISA kit. Clinical measurements and biochemical parameters were repeated initially and at first month. As a result of the study, the decrease in clinical parameters, PI, GI, PD and GCF IL-lra levels were found statistically significant in test group (p0.05). While decreasing of PI was 43statistically significant in control group (p0.05). In this study, it was shown that 1 month period COX-2 inhibitor meloxicam application reduces gingival inflammation in CP patients. However, we thougth that selective COX-2 inhibitors have a limited effect in CP treatment. 44