Değişik içerikli retrograd dolgu maddelerinin endotoksin etkinliklerinin in vitro olarak karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative in vitro evaluation content of different retrograde filling materials apical leakage of endotoxin as in vitro
  1. Tez No: 157619
  2. Yazar: BURAK İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR ESENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Çalışmamızda retrograd dolgu maddesi olarak kullanılan MTA, amalgam, P- 60, Super Eba, Fuji II LC'nin endototoksin kullanılarak apikal sızdırmazlıklan karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Çeşitli endikasyonlarla ekstraksiyonlan yapılan tek köklü dişlerin kron ve apikal 3 mmlik tasımlan separe yardımıyla kesildikten sonra kök kanalları genişletildi. Daha sonra bu köklerin apikal 3 mm boyutunda ve lmm çapında olmak üzere retropreparasyonlan tamamlandı. Bu işlemin de ardından kökler apikal 3 mm derinliğe kadar kullanılan beş farklı retrograd dolgu maddesiyle dolduruldu. Kökler, uçları kesilmiş ependorf tüplerine uçları 5 mm kadar taşacak şekilde yerleştirildi. Daha sonra dişleri yerleştirdiğimiz tüpler, kullanılan cam şişelerin kapaklan delinerek yerleştirilip sabitlendi. Oluşturduğumuz bu düzenek, etilen oksit kullanılarak steril edildi. Steril koşullar altında ependorf tüplerinin kapaklan açılarak hazırlanan standart endotoksin (E. Coli) solüsyonu mikropipetlerle köklerin koronal kısımlarından enjekte edildi ve cam şişelere apirojen su eklenerek kapaklan kapatıldı. Ardından tüm modeller etüvde 37 °C'de inkübe edildi. 1. ve 14. günlerin sonlarında cam şişelere eklenen apirojen suya LAL testi yapılarak endotoksin varlığı tespit edilmeye çalışıldı. Elde edilen sonuçlara göre; tüm gruplara ait konsantrasyon değerlerinde P-60 hariç 14. gün sonunda 1. güne göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış gerçekleştiği gözlenmiştir. Gruplara ait numunelerin 1. ve 14. gün konsantrasyon değerleri birbirleriyle karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark 68bulunamamıştır. Tüm bu sonuçlar ışığında, kullanılan değişik içerikli retrograd dolgu maddeleri arasında endotoksin sızdırmazlık etkinlikleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study MTA, amalgam, P-60, Super Eba, Fuji II LC which are used as retrograde filling materials, were evaluated comparatively in apical leakage using endotoxins. The apical 3 mm and the coronal parts of the single-rooted teeth extracted with various indications were separeted, and then the root canals were prepared. After this retropreparations of these roots were made in 3 mm depth and 1 mm diameter. After this preparation process apical parts of the teeth filled with aforementioned retrograde filling materials. The roots were placed into the ependorf tubes whose top parts were cut and protruded 3-5 mm. The plastic screw caps of the glass were bored and the tubes with roots were placed into these caps. These constructions were sterilized by using ethylene oxide. Under sterile conditions, freshly prepared standard E. coli endotoxin solution were injected the coronal parts of the roots with micropipes. LRW were added in the glass and the caps were closed firmly. These models were incubated in 37 °C. At the end of the 1st and 14* days a little amount of LRW were aspirated and LAL test were applied in order to search endotoxin existence. According to the results, at the end of the 14* day a statistical significance increase was observed in concentration values belonging to all groups apart from P-60 in comparision with the 1st day. The concentration values of the samples belonging to all groups 70When it is compared the concentration values of the samples belonging to all groups at the 1st day and the 14th day among themselves seperately, there could not be found any significant difference between them. As a result, there could not be observed any difference in apical leakage effect between all used retrograde filling materials. 71