Ölçü maddelerinin dezenfeksiyonunda kullanılan sprey dezenfektanların farklı mikroorganizmalar üzerinde mikrobiyolojik etkinliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The comparative investigation of the microbiological effectiveness of spray disinfectants used for impression material disinfection on different microorganisms
  1. Tez No: 157637
  2. Yazar: YALÇIN DEĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KÖKSAL BEYDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Ölçü Maddelerinin Dezenfeksiyonunda Kullanılan Sprey Dezenfektanların Farklı Mikroorganizmalar Üzerindeki Mikrobiyolojik Etkinliklerinin Karşılaştırmalı Olarak İncelenmesi Dişhekimliğinde enfeksiyon kontrolü, hastalar, dişhekimi ve dental personel arasındaki kontaminasyonun önlenmesi üzerinde yoğunlaşmıştır. Oral kaviteden çıkartılmasını takiben ölçü maddelerine temas edilmesi, hastalık bulaşması için potansiyel oluşturur. Ölçü maddelerinin sterilizasyonundaki zorluklar, kimyasal dezenfektanların kullanılmasına neden olmaktadır. Bu çalışma ölçü maddelerinden mikroorganizmalar ile çapraz kontaminasyon potansiyelini göstermekte ve sprey dezenfektanların Stafilokokkus aureos, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli ve Candida albicans ile kontamine edilmiş ölçü maddeleri üzerindeki etkinliklerini değerlendirmektedir. Mikrobiyal bir süspansiyon (yaklaşık 107cfu/ml) ile kontamine edilmiş akrilik resin modelden aynı tip ölçüler alındı ve akar su altında 15 saniye durulandı, sprey uygulandı, 15 dk. kapalı plastik poşetlerde bekletildi ve fazla dezenfektanı uzaklaştırmak için tekrar akar su altında yıkandı. Steril eküvyon yardımıyla her bir ölçü maddesinden örnekler alındı ve uygun besi yerlerine ekimleri yapıldı ve 37°C ' de 24 saat inkübe edildi. İnkübasyon süresi sonunda kontaminasyonu ortadan kaldırmak için kullanılan dezenfektanların etkinliklerini değerlendirmek için koloni sayılan tespit edildi. Kontrol gruplarında yüksek düzeylerde mikrobiyal üreme görülürken, ölçü maddelerinin dekontaminasyonunda en etkili yöntemin sodyum hipoklorit sprey olduğu görülmüştür. Bununla beraber aljinat diğer ölçü maddelerinden daha yüksek sayıda bakteri taşımıştır.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY THK COMPARATIVE INVESTIGATION OF THE MICROBIOLOGICAL EFFECTIVENESS OF SPRAY DISINFECTANTS USED FOR IMPRESSION MATERIAL DISINFECTION ON DIFFERENT MICROORGANISMS Infection control in dentistry focuses on the prevention of cross-contamination among patients, dentists and dental personnel. Difficulties in sterilizing impression materials have led to chemical disinfection as an alternative. This study demonstrates the potential for cross contamination with microorganisms from impression materials and evaluates the efficacy of spray disinfection on dental impressions contaminated with Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli and Candida albicans. Impressions of typodont were made of contaminated acrylic resin models with a miccobial suspension (approximately 107cfu/ml) and then rinsed in running tap water for 15 seconds, sprayed, stored in sealed plastic bags for 15 minutes and then rinsed in running tap water again to remove access disinfectant. Samples were taken from each impression with sterile cotton applicators and plated on convenience mediums and incubated at 37°C for 24 hours. At the end of the incubation period colony counts were taken to determine the efficacy of the disinfectants used to remove the contamination. It was shown that sodium hypochlorite spray was the most effective in decontaminating the impressions whilst the control group showed high levels of microbial growth. Moreover, alginate appeared to carry significantly higher numbers of bacteria than other impression materials.