Yüz kemik kırıklarından zygoma kırıklarında teşhis ve tedavi için rutin orbita taban eksplorasyonu
- Tez No: 157672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
1983 Mart- 1989 Kasım arasında, 10 'u kadın, 22 'si erkek toplam 32 zygoma kırıklı hasta takibe alındı. %69'unun etyolojisi trafik kazasıydı. Bu hastaların 11 i, beraberinde orbita taban kırığıda düşünülerek ameliyata alınıp, biri hariç, diğerlerinde zygoma ile orbita taban kırığı beraber olduğu görülerek, tedavisi yapıldı. Fizik muayene bulgularının, klasik ve modern teşhis araçlarının yanılma paylarının bulunduğu ve bunun sonucunda oluşacak komplikasyonların geç tedavisinin başarı şansının düşük olduğu gözönüne alınarak, kalan 21 zygoma kırıklı hastanın tamamına rutin orbita taban eksplorasyonu uygulanarak teşhis ve tedaviye gidildi. Bu hastalarda, preoperatif net orbita taban kırığı bulgusu yok iken, eksplorasyon sonucunda bunların 8 inde orbita taban kırığı tesbit edildi. Bu nedenle, orbita kırığı bulgusu olsun yada olmasın, tüm zygoma kırıklı hastalara rutin orbita taban eksplorasyonu uygulamasının önemi vurgulandı. Bu şekilde, kesin tanı ve tedavinin tek seansta yapılması sağlanmış oldu. Hastaların %75'inde, geniş görüş sahası olması, direk kemik fiksasyonu ve orbita taban eksplorasyonu yapılabilme olanağı sağladığından, Dingman'ın açık reduksiyon ve internal fiksasyon yöntemi kullanıldı. Bu yöntemin diğer yöntemlere üstünlüğü ve eksik yönü tartışılarak, bu yaklaşımda, en iyi yöntem olduğu vurgulandı.
Özet (Çeviri)
32 Patients (22 male, 10 female) with fracture of the zygomatic complex were admitted to our clinic between March 1983 and November 1989. The aetiological factor was determined to be traffic accidents in 69% of the cases. Fracture of the orbital floor was thought to accompany the zygomatic fracture in 11 patients preoperatively, whereas this diagnosis could be confirmed during the operation in 10. Since the findings of physical examination and diagnostic procedures might give rise to false-negative results regarding orbital fractures, and since the complications secondary to the fractures of this type would be rather difficult to treat, routine exploration of the orbital floor was done in 21 patients with the preoperative diagnosis of zygomatic fracture alone. Although no diagnostic findings implying orbital floor fracture had been detected in these cases, 8 of them were seen to have such fracture during exploration. These results may point out the importance of routine exploration of orbital floor in the patients with zygomatic fracture regardless of the preoperative existence of the findings implying orbital floor fracture. Open reduction and internal fixation method of Dingman was used in 75% of the cases operated upon, since the procedure provided wider exposure, direct bone fixation and the change to explore the orbital floor. In this report the technique, it's advantages and disadvantages are compared with that of others, and it is emphasized that it provides the most suitable approach for the patients with combined zygomatico orbital fracture.