Kronik periodontitis hastalarında periodontal başlangıç tedavisinin endotel fonksiyonları üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Endothelial dysfunction in petients with chronic and its recovery after therapy
- Tez No: 157686
- Danışmanlar: PROF.DR. ASLAN GÖKBUGET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
6. ÖZET: Son yıllarda yapılan epidemiyolojik çalışmalar, periodontal sağlık ile koroner kalp hastalıkları arasında bir ilişki olduğuna işaret etmektedir. Bu ilişkiyi açıklamaya çalışan hipotezler geliştirildiyse de bu ilişkinin mekanizması henüz tam olarak ortaya konmamıştır. Bu çalışmada kronik periodontitis hastalarının endotel fonksiyonlarında bozukluk olup olmadığı ile varsa bu bozukluğun periodontal başlangıç tedavisi sonrasında düzelme gösterip göstermeyeceğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma grubuna; sistemik hastalığı olmayan 28 kronik periodontitis hastası (Ortalama yaş; 45+7) ve kontrol grubuna sistemik ve periodontal hastalığı olmayan 28 birey (Ortalama yaş: 44+6) dahil edildi. Her iki grupta da kardiyovasküler risk faktörleri incelendi. Periodontal başlangıç tedavisine ek olarak herhangi bir antimikrobiyal ajan ya da destekleyici ilaç kullanılmadı. Reaktif hiperemi (Endotele Bağımlı Dilatasyon - EBD) ve dilaltı nitrogiliserin' e (Endotele Bağımlı Olmayan Dilatasyon - EBOD) brakial arterin verdiği cevaplar, yüksek çözünürlükte ultrasonogram cihazı kullanılarak ölçüldü. Ölçümler çalışmanın başlangıcında yapıldı ve periodontal tedavinin tamamlanmasından altı hafta sonra tekrar edildi. Her iki grup arasında kardiyovasküler risk faktörleri (yaş, cinsiyet, hiperkolesterol, diabet, sigara kullanımı, vücut kütle indeksi) açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışma grubu 0. gün EBD ve EBOD değerleri, kontrol grubu 0. gün EBD ve EBOD değerleri ile karşılaştırıldığında; istatistiksel olarak anlamlı derecede fark bulunmuştur (p < 0,001). Periodontal başlangıç tedavisinin tamamlanmasından altı hafta sonra çalışma grubunda EBD ve EBOD değerlerindeki artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < 0,001). Kontrol grubunda, EBD ve EBOD değerlerindeki değişim anlamlı bulunmamıştır. 84Çalışmamız; kronik periodontitis hastalarında brakial arter EBD ve EBOD değerleri ile saptanan endotel fonksiyonlarının bozuk olduğunu göstermektedir. Bulgularımız kronik periodontitis ile endotel disfonksiyonu arasında bir ilişki olduğunu ve kronik periodontitis hastalarının endotel disfonksiyonunda; periodontal başlangıç tedavisi sonrasında düzelme olduğunu göstermektedir. 85
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY: Recent epidemiological data suggested that there is a relationship between periodontal health and coronary heart disease. Although hypothetical models have proposed for explanation of this linkage, exact mechanism of this association has not been clarified. The aim of this study was to determine whether the patients with chronic periodontitis have endothelial dysfunction or not; and we investigated effect of the initial periodontal therapy in endothelial function in the patients with chronic periodontitis. The study was performed on 28 patients (mean age: 45 + 7 years) with chronic periodontitis without any systemic diseases, and 28 healthy controls (mean age: 44 + 6 years) without any systemic or periodontal diseases. Cardiovascular risk factors were investigated in both groups. Any other antimicrobial agent or drug is not used as a adjunct to initial periodontal therapy. Brachial artery responses to reactive hyperemia (endothelium-dependent dilatation) and sublingual nitroglycerin (endothelium-independent dilatation) were measured by using high-resolution ultrasound. Measurements were done at the beginning and repeated 6 months after completion of initial periodontal therapy. There was no significant difference between the groups with regard to cardiovascular risk factors (age, sex, hypercholesterolemia, diabetes mellitus, smoking, body mass index). In the basal measurements endothelium-dependent dilatation (EDD) and endothelium-independent dilatation (EID) were significantly impaired in patients with chronic periodontitis when compared with the controls (p < 0,001), for EDD and EID. After initial periodontal therapy; EDD and EID values of chronic periodontitis improved significantly (p < 0,001). In the controls the changes in EDD and EID values were not significant. 86This study showed that endothelial functions expressed as brachial flow- mediated vasodilatations and endothelium-independent vasodilatations were impaired in patients with chronic periodontitis. Our findings also indicated that endothelial dysfunction in chronic periodontitis was recoverable with initial periodontal therapy. 87