Kronik periodontitisli bireylerde periodontal başlangıç tedavisine ek olarak sistemik minosiklin-HCL uygulamasının klinik ve biyokimyasal sonuçlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
The comporasion and evaluation of clinical and biochemical results of systemically administered minocyline-HCL on patients with chronic periodontitis in addition to initial periodontal therapy
- Tez No: 157687
- Danışmanlar: PROF.DR. FUNDA YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, kronik periodontitisli bireylerde periodontal başlangıç tedavisine ek olarak uygulanan sistemik minosiklin-HCPin hem klinik değerler, hem de dişeti oluk sıvısındaki prostaglandin E2 düzeyi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bunlara ek olarak, hem ilaç uygulanacak hastaların genel sağlığını belirlemek, hem de kullanılan doz ve sürede minosiklinin güvenliğini test etmek üzere kan biyokimyası ve tam kan sayımı tetkikleri yapılmıştır. Araştırma kapsamına alman hastalardan minosiklin uygulanan grubu, yaş ortalamaları 39,80±5,84 olan 10'u erkek 10'u kadın, kontrol grubunu da yaş ortalamaları 42,1 ±9 olan 10'u erkek 10'u kadın olmak üzere toplam 40 hasta oluşturmuştur. Deney grubuna periodontal başlangıç tedavisine ek olarak 14 gün boyunca (ilk gün 2x100, diğer günler 1x100 mg) sistemik minosiklin-HCl (Minocin MR®) uygulanırken, kontrol grubuna ise sadece başlangıç tedavisi uygulanmıştır. Hastaların plak indeksi, dişeti oluğu kanama indeksi, dişeti kenarı konumu, sondalanabilir cep derinliği ve rölatif ataşman düzeyi ölçümleri; tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1., 3. ve 6. aylarda tekrarlanmıştır. Dişeti oluk sıvısı da aynı zamanlarda elde edilmiş ve PGE2 düzeyleri EIA yöntemi kullanılarak tespit edilmiştir. Grup içi zamana bağlı değişimler; eşleştirilmiş t-testi, gruplar arası farklar; student-t testi, biyokimyasal verilerle klinik değişkenlerin ilişkisi ise Pearson korelasyon analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The aim of this study is to analyze the effects and clinical efficacy of systemic minocycline-HCL that was used on patients with chronic periodontitis as an adjunct to initial periodontal therapy. In addition to this, the effects of minocycline- HCL on the prostaglandin E2 levels are investigated; and blood chemistry and count tests are performed in order to test the general health condition of the patients, and safety of the minocycline-HCL for the prescribed dosages and the specified duration of therapy. A total of 40 patients were divided randomly into two groups, each of them consisting of 10 men and 10 women. The test group had an average age of 39,80±5,84, whereas the control group had an average age of 42,1±9. The control group had only initial periodontal therapy; on the other hand, the test group additionally received systemically minocycline-HCL for 14 days, after an initial periodontal therapy. Clinical measurements, including plaque index, sulcus bleeding index, location of gingival margin, probing pocket depths and relative attachment levels were recorded at baseline and 1., 3. and 6. months after therapy. At the same times, gingival crevicular fluid samples were taken and PGE2 levels were determined by using enzyme immunoassay technique. Paired sample t-test, student t-test and Pearson correlation analysis were used to analyze the statistical data. The results of the analysis show that the minocycline-HCL administrated test group improved both clinically and biochemically significantly better than the control group. As a result, this study shows that the use of minocycline-HCL is safe to use for 14 days and it improves the clinical and biochemical parameters of the patients with chronic periodontitis. 69