Anterior openbite'lı hastalarda openbite'ın kapatılmasından önce ve sonra temporomandibuler eklem ve stomatognatik sistem fonksiyonlarının incelenmesi
Evaluation of the stomatognathic system and TMJ of a group with anterior openbite before and after orthodontic treatment
  1. Tez No: 157698
  2. Yazar: ELİF İDİL KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA CİĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Keser, E.İ., Anterior openbite'lı hastalarda openbite'ın kapatılmasından önce ve sonra temporomandibuler eklem ve stomatognatik sistem fonksiyonlarının incelenmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ortodonti Doktora Tezi, Ankara, 2004. Anterior openbite ve temporomandibuler rahatsızlıklar arasında olası bir ilişkiyi ortaya koymak amacıyla anterior openbite'lı bireylerin, çekimli ve çekimsiz olarak gerçekleştirilen ortodontik tedavi öncesinde ve sonrasında stomatognatik sistemlerinin değerlendirildiği prospektif bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dahil edilen toplam 21 anterior opebitelı birey tedavi ihtiyaçlarına göre çekimli ve çekimsiz tedavi gruplarına ayrılmıştır. Çekimsiz grupta yer alan birey sayısı 13, çekimli grupta ise 8'dir. Bireylerden tedavi başlangıcında ve bitişinde sefalometrik ve transkraniyal radyograflar alınmıştır. Ayrıca elektromiyografik (EMG), elektrognatografik kayıtlar (EGN) ve vibrasyon analizleri (EVG) yapılmıştır. Sefalometrik ölçümler çekimsiz tedavinin vertikal boyutu değiştirmediğini, ancak çekimli tedavinin vertikal boyutta artışa neden olduğunu ortaya koymuştur. Dental yapılar incelendiğinde çekimsiz grupta, alt keser ekstrüzyonu ve overbiteın arttığı, üst molar palatal düzlem mesafesinin azaldığı diğer ölçümlerde ise istatistiksel olarak anlamlı değişim olmadığı görülmüştür. Ancak çekimli grupta alt ve üst keserlerde dikleşme, interinsizal açıda artış ve alt keserlerde ekstrüzyon olduğu görülmüştür. Transkraniyal radyograflar değerlendirildiğinde her iki grupta tedavi sonrasında eklem aralıklarında anlamlı değişiklikler olduğu ve kondil konumlarının her iki zaman aralığında da normal sınırlar içinde olduğu görülmüştür. Stomatognatik sistem EVG, EMG ve EGN ile değerlendirildiğinde ise tedavi sonrasında her iki grupta da çiğneme fonksiyonlarında anlamlı değişim olmadığı saptanmıştır. Ancak yutkunma ve diş sıkma paternlerinde her iki grupta da tedavi sonrasında bir miktar düzelme olduğu izlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Anterior openbite, temporomandibuler eklem, elektrovibratografi, elektrom iyografl, elektrognatografi
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Keser, E.İ., Evaluation of the stomatognathic system and TMJ of a group with anterior openbite before and after orthodontic treatment. Hacettepe University Health Sciences Institute, PhD Thesis in Orthodontics, Ankara, 2004. A prospective study was performed to evaluate the stomatognathic system of a group with anterior openbite, prior to and after orthodontic treatment with and without premolar extractions. 21 anterior openbite patients were divided into extraction and nonextraction subgroups according to their treatment needs. 13 of them were in nonextraction group and 8 were in extraction group. Cephalometric and transcranial radiographs, electromyographic (EMG), electrognathographic (EGN) and electrovibratographic (EVG) recordings were obtained from the subjects before and after orthodontic treatment. At the end of the treatment period, the vertical dimension of the nonextraction group remained constant whereas the vertical dimension of the extraction group increased significantly. In the nonextraction group lower incisor extrusion and overbite increased significantly and upper molar palatal plane distance decreased significantly after treatment. On the other hand, in the extraction group, upper and lower incisors uprighted, interincisal angle increased and lower incisor extrusion increased significantly. Significant changes of the joint spaces were observed on transcranial radiographs for both groups. Condyle positions were in normal ranges for both groups at the beginning and also at the end of treatment. There were no significant changes in mastication parameters when stomatognathic systems were evaluated by means of EMG, EGN and EVG. However, swallowing and clenching paterns improved after orthodontic treatment in both groups. KEYWORDS: Anterior openbite, temporomandibular joint, electrovibratography, electromyography, electrognathography