Aşırı harabiyet gösteren endodontik tedavili dişlerin farklı materyaller ile restorasyonu
The restoration of badly broken pupless teeth with restorative materials
  1. Tez No: 157701
  2. Yazar: BAĞDAGÜL HELVACIOĞLU KIVANÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLİZ GÖRGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
66 ÖZET Aşırı harabiyet gösteren kanal tedavisi görmüş tek köklü dişlerin restorasyonunda maksimum tutuculuk ve direnç sağlayacak post sistemlerinin seçilmesi önemlidir. Son yıllarda estetik gereksinimler göz önüne alınarak metal olmayan seramik ve fiber esaslı post sistemleri kullanıma sunulmuştur. Bu çalışmada aşırı harabiyet gösteren tek köklü dişlerin farklı adeziv sistemler ve dual sertleşen kompozit rezin yapıştırma simanı ile yapıştırılan üç farklı postun kırılma dayanıklılığı açısından incelenmesi amaçlandı. Çalışmamızda yeni çekilmiş tek köklü 63 adet diş kanal preparasyonları tamamlandıktan ve kanallar doldurulduktan sonra rastgele 3 gruba ayrıldı. Birinci gruptaki örneklerde hazırlanan kanal boşluğuna titanyum kanal postu olan Filpost yerleştirildi. İkinci gruptaki örneklerde kanal boşluğunda cam fiber post olan Mirafit White ve üçüncü gruptaki örneklerde ise seramik post olan Cosmopost kullanıldı. Postları yapıştırmak için dual sertleşen Rely X ARC ve farklı 3 bağlayıcı ajan (Single Bond, Clearfil SE Bond, Prompt L Pop) kullanıldı ve kompozit rezinle (Clearfil Photocore) tamamlandı, örneklere 5 ve 55 °C'de 500 kez ısısal değişim testine tabi uygulandı, örnekler 1 mm/dk hızda Llyod marka test cihazında makaslama testine tabi tutuldu. Çalışmanın sonucunda postlar arasındaki farklılıkların bağlayıcı ajanlara göre farklılık oluşturduğu bulundu. Her bağlayıcı grubunda kırılma direnci açısından fiberle güçlendirilmiş post Mirafit White dirençli bulunurken, titanyum post Filpost en az direnç gösterdi.
Özet (Çeviri)
67 ABSTRACT Restoration of weakened teeth with single roots which were endodontically treated must be tried to reinforce remaining tooth structure while at the same time achieve the greatest retention and resistance form from selected teeth. Recently ceramic and fiber posts which are non-metallic have been used for esthetic requirements instead of metallic posts. The aim of this study was to investigate the fracture strength of 3 post systems cemented with a dual cure composite resin luting cement by using three different adhesive systems. In this study 63 teeth with single roots were prepared and filled. Then teeth were randomly divided into 3 groups. In the first group titanium posts (Filpost) were placed into the canals. In the second group glass fiber posts (Mirafit White) were placed into the canals and in the third group ceramic posts (Cosmopost) were used. A dual cured resin cement (Rely X ARC) and three different bonding agents (Single Bond, Clearfil SE Bond, Prompt L Pop) were used for bonding the posts into the root canals. Then cores were made by a composite resin (Clearfil Photocore). The samples were thermocycled at 5 and 55 °C for 500 times. The samples were tested in the test machine (Llyod) for 1 mm/min. It can be concluded that the differences between the post groups were differed changed related to adhesive systems. There were no statistically difference between post systems. However zirconia posts showed greater strength than other groups. For all bond groups Mirafit White was found more resistant to fracture than other groups, however Filpost was found least resistant.