Çeşitli tekniklerle hazırlanan geçici kuron protezlerinin periodontal dokulara olan etkilerinin araştırılması
The effects of temporary crowns prepared with different techniques on periodontal health
  1. Tez No: 157704
  2. Yazar: NEVZAT SİNEM ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BETÜL TUNÇELLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
8.0ZET Çalışmamızda üç farklı teknik kullanılarak hazırlanan geçici kuron protezlerinin periodontal dokulara olan etkilerinin, plak indeksi, gingival indeks, periodontal sondalama derinliği, AST ve ALP enzim seviyeleri parametrelerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmamızda periodontal indeksler kullanılmış ve DOS'un biyokimyasal analizi yapılmıştır. Çalışmamız, 16 hastada ön ve yan bölgelerde yer alan üçer adet dişe üç farklı teknikle hazırlanan geçici kuronların uygulanmasıyla gerçekleştirildi. Aynı bölgelerde yer alan birer adet kontrol grubu dişe hiçbir işlem uygulanmadı. Hastalara ağız-diş bakımı eğitimi verildi ve ağız-diş bakımı eğitimi öncesinde, bir hafta sonrasında ve geçici kuron protezlerinin hazırlanıp uygulanmasını takip eden 4 hafta boyunca, birer hafta aralıklarla ilgili dişlere sırasıyla plak indeksi, gingival indeks ve periodontal sondalama derinliği olmak üzere periodontal indeksler uygulandı ve bu dişlerden DOS örnekleri toplandı. Örneklerdeki AST ve ALP enzim değerleri otoanalizörde enzimatik metodlarla kinetik olarak ölçüldü. Elde edilen değerler, total volüm aktivitesi (konsantrasyon) cinsinden hesaplandı. Elde edilen veriler, Kruskal Wallis testi, ANOVA tek yölü varyans analizi, Wilcoxon testi ve eşlendirilmiş dizilerde t testi kullanılarak istatistiksel olarak t 1 değerlendirildi. Geçici kuron protezlerinin periodontal dokulara olan etkileri, periodontal indekslere göre karşılaştırıldığında, indirekt teknikle hazırlanan geçici kuronların 2., 3. ve 4. haftalardaki plak indeksi değerleri diğer geçici kuronlardan anlamlı derecede yüksek bulunurken, direkt ve indirekt tekniklerle hazırlanan geçici kuronların gingival indeks değerleri 3. haftada, prefabrik geçici kuronlara göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Periodontal sondalama derinliği değerlerine göre, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. 72Geçici kuron protezlerinin periodontal dokulara olan etkileri AST ve ALP enzim seviyelerine göre değerlendirildiğinde, gruplar arasında dört hafta boyunca istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Ancak geçici kuronlar çevresindeki periodontal dokulardaki AST seviyesinde ilk haftalarda istatistiksel olarak anlamlı azalmalar saptanırken, ilerleyen haftalarda AST seviyesinde istatistiksel olarak anlamlı artışlar saptandı. Kontrol grubunun AST seviyesi bazı haftalarda geçici kuron protezleri çevresindeki AST seviyesinden istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. 73
Özet (Çeviri)
9.SUMMARY The aim of this study is to evaluate the effects of temporary crowns prepared with three different techniques on periodontal tissues according to the plaque index, the gingival index, the pocket depth probing and AST and ALP enzyme levels. For this purpose, periodontal indexes were applied and biochemical analyses of the gingival crevicular fluid (GCF) were investigated. This study was conducted on 16 patients. In every patient four teeth which belong to the anterior and premolar parts of the dentition were used. Temporary crowns prepared with 3 different techniques and control groups consisted of intact teeth were evaluated. Oral hygiene instructions were explained to the patients and before the instructions, after the instructions and for 4 weeks following the cementation of the temporary crowns, the periodontal indexes were applied and the GCF samples were collected from the teeth involved. AST and ALP. levels in the samples were measured with an autoanalyser and the results were calculated in total volume activity (concentration). The results were statistically evaluated with Kruskal Wallis, one way ANOVA, Wilcoxon and paired t tests. When the effects of temporary crowns were evaluated according to the periodontal indexes, the plaque index values of the crowns prepared with the indirect technique were statistically higher than the values of the other groups in the 2nd, 3rd and the 4th weeks. The gingival index values of the crowns prepared with the direct and the indirect techniques were statistically higher than that of the prefabricated crowns in the 3rd week and according to the pocket depth probing, there was statistically no significant difference between the temporary crowns. When the effects of temporary crowns on periodontal health were evaluated according to the AST and ALP levels, statistically no significant differences were found between the groups for 4 weeks. However, statistically significant decreases were detected in AST levels of the periodontal tissues around the temporary crowns at the preliminary weeks and statistically significant increases were detected at the following 74weeks. AST levels of the control group were statistically higher than that of the temporary crowns in some weeks. 75