İlk dönem (14.ve 15. yüzyıl) Türkçe tıp yazmalarında çocuk sağlığı; hastalıkları ve tedavileri
Child medical; child diseases and ther treatment in classical period (14. and 15. century) of Turkish medical literatur
  1. Tez No: 157703
  2. Yazar: OSMAN NECMETTİN ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTEN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
6-OZET Tezimin başlığı“ İlk Dönem, 14. ve 15. Yüzyılları Türkçe Tıp Yazmalarında Çocuk Sağlığı, Hastalıkları ve Tedavileri”dir. Osmanlı Tıbbının uygulanmasında esas teşkil eden, 14. ve 15. Yüzyıllarda yazılan bu tıp kitaplarında genel tıp bilgileri içindeki çocukla ilgili bütün bilgiler tezin materyalini teşkil etmiştir. Böylece bu tezdeki ilk amacımız Osmanlı Tıp kitaplarından 14. ve 15. Yüzyıllarda yazılanlarda çocuk sağlığı ve hastalıklarını araştırmaktı. Öncelikle bu dönemdeki tıp kitaplarım saptadık. Buradaki çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunu taradık. Bu bilgileri çok etkileyen önceki dönemlerdeki İbn-i Sina Tıbbını ve daha sonraki dönemlerde yazılmış olup, sadece çocuk sağlığı ve hastalıklarına ayrılan bir kitap olan Şaban Şifai nin Tedbir-ül Mevlüd adlı eserlerini de tarayarak bir kıyaslama yaptık. Sonunda bütün bu bilgileri bu günün anlayışına göre sınıflandırdık ve yazdık. Bu çalışma ile 14. ve 15. yüzyıllarda Osmanlı Tıbbındaki bu konu ile ilgili bilgileri öğrenmek ve bugünkü tıptaki yerini saptamak amaçlanmıştır. Tezimizde elimizdeki kaynaklar ışığında bu konu araştırılmıştır. 107
Özet (Çeviri)
7-SUMMARY The title of the thesis is " Child Medical ; Child Diseases and their treatment in classical period (14. ient and 15. ient century) of Turkish medical literatür. The whole knowledge about Children Medical which stands in the Ottoman Manuscripts on general medical, that was the material of the thesis. These manuscripts had been composed in 14. ient and 15. ient century and they were the main sources for Ottoman Medical eperience. Our first objection was a study and a reseatch on ottoman Medical in 14. ient and 15. ient century apart from the registered sources of this time. A comparison had been made through the research of İbn-i Sina medical and Şaban Şifai's Tedbir-ül Mevlüt.îbni Sina medical was the medical of the precedent age and it had influenced the classical period. Şaban Şifai's manuscript was an eample of the net period of classical period and it was a work constructed only to Child Medical. Finaly a classification of the whole knowledge had been made according to the actual connection. The aim of this study was to know the knowledge of this subject in Ottoman Medical at that time and to determine its position in actual medical. This theme had been studied in the light of the enlisted sources. 108