Kronik obstrüktif akciğer hastalığında akut eksaserbasyonda ve stabil dönemde plazma fibrinojen ve serum C reaktif protein düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 157791
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NERMİN ÇAPAN, DOÇ.DR. SENA ÖNCÜL CANBAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
44 VI. ÖZET KOAH gelişiminde genetik ve çevresel etkenler ile, kronik inflamasyon ana fizyopatalojik değişiklikleri oluşturmaktadır. İnflamasyonda rol oynayan hücreler ve bu hücrelerden salınan mediyatörler belirlendikçe, inflamasyonun mekanizmaları daha da açıklığa kavuşmaktadır. İnflamatuar mediatörlerin özellikle akut eksaserbasyonda salınımlarının daha da artması; bu dönemdeki hastalar üzerinde araştırmaları yoğunlaştırmıştır. Akut atakta kanda belirgin derecede yüksek seviyede IL-6 ve CRP'nin tespit edilmesi, KOAH'lı olgular için bu mediatörlerin lokal inflamasyonu gösteren önemli belirteçler olduğunu ortaya koymuştur. Biz çalışmamızda; KOAH akut atağı ve stabil dönemdeki olgularda (aynı hastaları içeren gruplarda) plazma fıbrinojen ve serum CRP düzeylerini karşılaştırmayı, bu parametrelerin klinik ve fizyolojik parametrelerle ilişkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya; KOAH akut atak tanısıyla kabul edilen ve yatırılarak izlenen, yaşları 41-85 (ortalama 63,5) yıl arasında değişen 56 hasta (46'sı erkek, 10'u kadın) alındı. Hastaların plazma fıbrinojen ve serum CRP tayinleri yapıldı. Aynı hasta grubundan seçilen 39 hastada; stabil dönemde iken de ölçümler tekrar yapıldı. CRP'nin serum seviyesini yükseltebilecek diğer nedenleri ekarte ederek çalışmaya aldığımız hastalarda akut dönemde CRP düzeyi (ortalama ± SS) 26,54 ± 4,22 mg/1; stabil dönemde CRP düzeyi 6,075 + 5,61 mg/1 olarak tespit edildi ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p:0,0001). Akut dönemde fıbrinojen düzeyi (ort ± SS) 5,13 + 2,56 g/l, stabil dönem fıbrinojen düzeyi 4,29 ± 1,66 g/l olarak tespit edildi; aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,0001). Bu sonuçlar fıbrinojen ve CRP'nin; lokal inflamasyonu gösteren önemli belirteçler olduğu düşüncesini desteklemiştir. Çalışmamızın sonunda; fıbrinojen ve CRP'nin KOAH akut atağında; inflamasyonun erken dönem belirleyicileri olarak kullanılabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
45 VII. SUMMARY Genetic predisposition, environmental factors and chronic inflammation are the main pathophysiological feature in the development of COPD. The mechanisms of inflammation have been understood better with the discovery of the inflammatory cells and their mediators. The release of inflammatory mediators are prominence in acute attach of COPD, so a large number of studies have focused on these patients. In the previous studies IL-6 and CRP levels were found highen İn acute attach and suggested that these mediators are the important signs of local inflammation in COPD. In our study, we aimed to compare the plasma fibrinogen and serum CRP levels and to search for the relationship of these parameters with the clinical and physiological parameters, in patient groups of COPD acute attach and stable period (only one patient population; studied in both acute attach and stable period). 56 patients (46 male, 10 female) with a mean age of 63.5 years (range between 41 and 85 years), who were hospitalised as COPD acute attach, were included in the study. Plasma fibrinogen and serum CRP levels were measured. And in 39 patients, who were chosen from the same patient population, all the mesurement were repeated in the stable period. With the exclusion of other release of high serum CRP levels, we found CRP level as 26,54 ± 4,22 mg/1 (mean + standard deviation) in acute attach and as 6,075 + 5,61 mg/1 in stable period; the difference were found to be statistically significant (p=0,0001). The fibrinogen level was found as 5,13 ± 2,56 g/1 (mean + SD) in acute attach and as 4,29 ± 1,66 g/1 in stable period, the difference were found to be statistically significant (p=0,0001). These results support the idea that fibrinogen and CRP are the important signs of local inflammation. As a result of this study, we concluded that fibrinogen and CRP can be used as the earlier determinants of inflammation in COPD acute attach.