Kronik obstrüktif akciğer hastalığında akut atak ve stabil dönemde endocan seviyesinin değerlendirilmesi
Evaluation of endocan level in acute exacerbation and stable period of chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 504969
  2. Yazar: MÜCADİYE DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Chest Diseases, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
KOAH Dünya çapında yüksek mortatile ve morbidite ile seyreden ilerleyici bir hastalıktır. Bu nedenle KOAH'ın önlenmesi, tanısı ve tedavisi için büyük bir çaba sarf edilmektedir. Solunum fonksiyon testleri KOAH sınıflamasında bize yardımcı olsa da özellikle akut atak durumunda ve hastanın cihaza uyum sağlayamaması gibi nedenlerle her zaman kullanılmamaktadır. Endocan ise başta akciğerler olmak üzere vasküler yapılardan salgılanan bir proteoglikandır. Sepsis ve malignensi gibi durumlarla ilişkilendirilmiş olan endocanın KOAH hastalığının değişik evrelerinde ve atak veya stabil durumdaki düzeylerini belirlemek amacıyla bu çalışmayı planladık. Gereç ve Yöntem Üçüncü basamak bir şehir hastanesi olan Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi'nin Acil servisine ve göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran KOAH tanısı almış ataktaki 66 hasta, KOAH tanısı almış ve stabil dönemde olan 39 hasta ve kontrol grubu olarak sağlıklı bireylerden 41 gönüllü çalışmaya alındı. Hastaların demografik verileri, GOLD sınıflamasındaki yerleri ve kan endocan düzeyleri kayıt altına alındı. Veriler SPSS for Windows 23.0 ile çalışıldı. Bulgular KOAH atak ve stabil grup arasında demografik özellikler, SFT ve GOLD sınıflaması açısından farklılık bulunmamaktaydı. CRP, nötrofil sayısı, PaCO2 ve laktat düzeyi KOAH atak grubunda yüksek bulundu (p değeri sırasıyla
Özet (Çeviri)
COPD is a progressive disease with high mortality and morbidity and a healthcare problem worldwide. For this reason, great efforts are being made to prevent, diagnosis and treatment of COPD. Although pulmonary function tests help us in the classification of COPD, they are not always functional, especially in the cases of acute exacerbations and patients' cooperation to device. Endocan is a proteoglycan secreted from the vascular structure, especially in the lungs. We planned this study to determine the levels of endocan COPD at various stages and in exacerbation or stabile period. Material and Method Ufuk University Medical Faculty Ridvan Ege Hospital is a tertiary city hospital and patients admitted to emergency department and chest diseases outpatient were included in the study. 66 patients who were diagnosed with COPD and in exacerbation phase, 39 patients who were diagnosed with COPD and in stabile phase and 41 healthy controls were included in the study. Patients' demographic data, GOLD classification locations and blood endocan levels were recorded. The datum were processed with SPSS for Windows 23.0. Results There were no differences in terms of demographic characteristics, PFT and GOLD classification between COPD exacerbation and stabilization group. CRP, neutrophil count, PaCO2 and lactate levels were higher (p values respectively