Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1999-2003 yıllarında yatırılarak izlenen üriner tüberklozlu hastaların retrospektif incelenmesi
The retnospective analysis of urinany tuberculosic patients who were hospitelized and treated detween 1999-2003 in Ataturk Chest Disease and Chest Surgery Center
- Tez No: 157792
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NERMİN ÇAPAN, DOÇ.DR. ŞEREF ÖZKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
VI. ÖZET Bu çalışma Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 'nde 1 Ocak 1999- 31 Aralık 2003 tarihleri arasında yatarak tedavi gören ve idrar ARB teksif ve/veya kültür müspet olan hastalan kapsamaktadır. Bu çalışmada üriner TB'li olguların yaş, cinsiyet, coğrafi bölge, meslek, eşlik eden hastalık varlığı, üriner, solunumsal, genel semptomların varlığı ve süreleri, yapılan hematolojik, biyokimyasal, bakteriyolojik, radyolojik tetkikler ve sonuçlan, uygulanan tedaviler ve tedavi sonuçlan araştırılmıştır. Çalışmaya alınan 32 olgunun 24'ü (%75) erkek, 8'i (%25) kadındı ve olguların %37,5'i 20-40 yaş grubunda yer almaktaydı. 30 olguda (%93,7) aktif AC TB bulunuyordu ve yeni olgu yayma (+) AC TB olguların %56,3'ünü oluşturuyordu. AC TB+üriner TB birlikteliği 22 olgu ile en yüksek orana sahipti (%68,8). Saptanan başlıca üriner semptomlar noktüri, pollaküri, disüri, olgüri, renal kolik ve ani idrar yapma isteği idi. Öksürük, halsizlik, iştahsızlık ve kilo kaybı en fazla saptanan genel ve solunumsal semptomlardı. Tam idrar tetkikinde piüri ve hematüri, tam kan sayımında anemi ve eritrosit sedimentasyon hızında artış sırasıyla olguların %65,6t %43,8, %84,4 ve %90,6'smda mevcuttu. 10 olguda idrar ARB teksif (-), kültür (+); 15 olguda teksif (+), kültür (-); 7 olguda kültür (+), teksif (+) bulunmuştur. Tüm olgulara PA AC+yan grafi çekilmiştir. Üriner TB'ye yönelik radyolojik tetkiklerden abdominal USG 15 olguda (%46,9), abdominal BT 6 olguda (%18,8) yapılmıştır. Üriner TB'ye yönelik en az yapılan radyolojik tetkik 3 olgu (%9,4) ile IVU'dur. Sadece 4 olguda (%12,5) üroloji konsültasyonu istenmiştir. 31 olguya (%93,7) antitüberküloz tedavi verilmiş ve 11 olguda (%34,4) kür elde edilmiştir. 3 olgu (%9,4) tedaviyi terk etmiş, 3 (%9,4) olgu ise ölmüştür. 4 olgunun (%12,5) tedavisi sürmektedir, 10 olgunun (%31,2) ise tedavi sonucu bilinmemektedir. Sadece 1 olguya (%3,1) cerrahi tedavi uygulanmıştır. Sonuç olarak hastanemizde üriner TB tanısı konulmuş olgularda üriner TB ve komplikasyonlanm değerlendirmeye yönelik radyolojik tetkikler, üroloji kliniği ile konsültasyon ve üriner TB'nin takibinde idrar ARB teksiCTcültör tetkiki yapılması konusunda eksiklerimiz bulunmaktadır. 55
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY This study includes the patients who were hospitalized and treated, between the 1st of January 1999 and 31st of December 2003 in Atatürk Chest Disease and Chest Surgery Center for their acid fast bacilli (AFB) smear and/or culture positive urinary samples. The cases with urinary tuberculosis were examined for age, sex, geographical region, occupation, accompanying illnesses, general symptoms, and urinary and respiratory symptoms. Besides these, the results of hematological, biochemical, bacteriological and radiological tests and the applied treatment regimens and then- results were also examined. Among the 32 cases who were included in the study 24 (%75) of them were males and 8 (%25) were females. % 37.5 of cases were between the ages of 20 to 40. Active pulmonary tuberculosis was found in 30 cases (%93.7) and the patients with new smear (+) pulmonary tuberculosis constitutes the %56.3 of them. Pulmonary tuberculosis accompanied with urinary tuberculosis was detected in 22 cases (%68.8). Nocturia, frequency, dysuria, oliguria, renal colic and urgency were found as main urinary symptoms. Cough, fatigue, lack of appetite and weight loss was the most commonly found general and respiratory symptoms. Pyuria was present in %65.6, hematuria in %43.8, anemia in %84.8 and increased erythrocyte sedimentation rate in % 90.6 of all the cases. Urinary AFB found as smear (-), culture (+) in 10 patients; smear (+) and culture (-) in 15 patients; bom smear and culture (+) in 7 patients. All the patients were obtained postero-anterior and lateral chest radiography. Among the radiological techniques for urinary tuberculosis, abdominal ultrasonography was performed in 15 cases (%46.9) and abdominal computerized tomography in 6 cases (%18.8). The least commonly performed technique was found as intravenous urography (TVU) with 3 cases (%9.4). Consultation from an urologist was achieved in only 4 (%12.5) cases. 31 patients received anti-tuberculosis treatment regimens (%93.7) and 11 cases (%34.4) were declared as cured, 3 case as defaulters (%9.4) and 3 cases as dead (%9.4). 4 cases (%12.5) are still having their treatment. In 10 cases (%31.2) the results of treatment were unknown and surgery was done in only 1 patient (%3.1) 56As a result in our hospital, in assessment of urinary tuberculosis there are defects in accomplishing radiological tests, consultation with Urology Department and follow up of these patients with urinary AFB smears/cultures. 57