KOAH olgularında egzersiz kapasitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 157797
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNÇALP DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET KOAH, kısmen reversibl hava akımı kısıtlılığı ile karakterize progressif bir hastalıktır. Hastalarının hayat kalitelerini etkileyen en önemli şikayetleri dispne ve egzersiz kısıtlılığıdır. Egzersiz performansının belirlenmesi hastalığın ciddiyetini belirlemede, hastanın tedavisini yönlendirmede ve takipte önem taşımaktadır. Biz çalışmamızda KOAH hastalarında, 6 dakika yürüme testi (D YT) ve bisiklet ergonometrisi ile yapılan egzersiz performansı değerlendirmesinin tüm solunum fonksiyon testi ve difüzyon parametreleriyle korelasyonunu araştırdık. Ayrıca NEP yöntemi ile tespit edilen ekspiratuar alam kısıtlılığmm 6DYT ve ergonometri parametreleri ile ilişkisini inceledik. Çalışmamıza ortalama FEVı değeri 1798 ± 468 mL olan toplam 23 stabil KOAH olgusu ve herhangi bir solunumsal patolojisi olmayan 20 sağlıklı olgu alındı. Tüm olguların vücut pletismograf ile solunum fonksiyon testleri, difüzyon, solunum kas fonksiyonları, ağız içi kapalı basmcı, havayolu direnci ölçümü, NEP ile oturarak EAK tayini yapıldı. KOAH olgularının AKG incelendi. Egzersiz performansı 6DYT ve bisiklet ergonometrisi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is characterized with progressive airflow limitation which is not fully reversible. The most important symptoms of patients which affect their quality of life, are dyspnea and exercise limitation. The assessment of exercise performance is crutial for defining the severity of disease, planning the management and the follow-up. In our study we evaluated the exercise performance of COPD patients by 6- minute walking test (6MWT) and incremental cycle ergonometry; then we investigated the relationship of the exercise capacity with all pulmonary function tests (PFT) and diffusion parameters of the patients. On the other hand we evaluated the relationship of expiratory flow limitation determined by NEP method, with 6MWT and cycle ergonometry parameters in COPD patients. 23 stabile COPD patients with mean FEVi 1798 ± 468 mL and 20 controls without any respiratory pathology were included in this study. PFT, diffusion, respiratory muscle functions, mouth occlusion pressure, airway resistance by body plethysmograph and expiratory flow limitation by NEP method while sitting were performed in all cases. Exercise performance was assessed by 6MWT and incremental cycle ergonometry.