KOAH'lı olgularda KOAH değerlendirme testi (CAT), solunum fonksiyonları, 6 dakika yürüme testi ve gold evreleri arasındaki ilişki
The relationship between copd assessment test (CAT), pulmonary functions, 6 minutes walking test and gold stage in patients with copd
- Tez No: 455189
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇALP DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
KOAH ilerleyici hava akımı kısıtlaması ile karakterize, çeşitli gaz ve partiküllere karşı oluşan inflamasyon sonucu gelişen, tam geri dönüştürülemeyen sistemik bir hastalıktır. 2011'den beri hastalığın derecelendirilmesinde GOLD kılavuzunda kabul gören değerlendirme solunum fonksiyonlarını, alevlenmeleri, CAT ve mMRC değerlerini içeren birleşik KOAH değerlendirmesidir Çalışmamızda GOLD sınıflamasında kullanılan parametrelerin yanı sıra günlük pratikte kullanılan ancak sınıflamada yer almayan 6DYT ve FEV1 dışındaki diğer Solunum Fonksiyon Testi parametrelerinin de hastalığın şiddeti ve evresi ile ilişkisini ortaya koymayı ve tüm bu parametrelerin birbiri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Poliklinik kontrolünde spirometri, akciğer volümleri, karbonmonoksit difüzyon testini içerecek şekilde solunum fonksiyon testleri yapılmış olan hastalar taranarak 1 hafta içinde hastaneye davet edildi. 44 KOAH hastası çalışmaya dahil edildi. Son 1 yıl içinde hastane yatış gerektiren ve gerektirmeyen atak sayıları, mMRC, CAT ve 6DYT değerleri belirlendi. Her değişken için sınır değerlere göre hastalar iki gruba ayrıldı. Bilindiği gibi GOLD 'da ilk tercih CAT olarak önerilmektedir ancak çalışmamıza göre mMRC daha kullanışlı ve etkindir, ilk planda kullanılması düşünülmelidir. 6DYT semptom değerlendirilmesinde mMRC ve CAT ile eşdeğer olup hiperinflasyon göstergesi olarak bu iki testten üstündür. Hiperinflasyonun KOAH'ta egzersiz kapasitesini düşürdüğü ancak semptom ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin olmadığı saptanmıştır. Hiperinflasyon belirteçlerinden öncelikle değişim gösteren RV'nin, GOLD sınıflamasıyla ilişkisi TLC'den üstün saptandı. FEV3 ve FEV6'nın hastalığın sınıflandırılmasında ek bir katkısı saptanmadı. FEV3 için 2100 ml sınır değeri, FEV1 için kullanılan %50 sınır değeriyle eşdeğer bulundu. Sistemik ve çok bileşenli bir hastalık olan KOAH'ın doğru yönetilebilmesi için sınıflandırmada kullanılacak en doğru ve en pratik değerlendirmeleri saptamaya yönelik daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
COPD is an irreversible systemic disease that is characterized by progressive air flow restriction, developed as a result of inflamation that occurs in response to various gas and particules. The assessment, which is accepted by the guide of GOLD to grade the COPD since 2011, is a complex test that includes pulmonary function tests; exacerbations of disease, the CAT, and mMRC. In our study, we aimed to reveal the correlation between the severity and stage of disease with the pulmonary function test parameters, except FEV1, and 6MWT, which are used in daily practice but does not take part in classification and investigate the correlation between each other of all these parameters which is or not in GOLD classification. The patients who had been done pulmonary function tests including lung volumes, spirometry and carbonmonoxite diffusion test were scanned and invited to the hospital within a week. 44 COPD patients were included to our research. The values of CAT, 6MWT, mMRC and the number of acute attacks of disease which required and not reqiured hospitalization within the past 1 year were determined. The patients were divided into two groups according to the limit values for each variables. As known, CAT is suggested as the first choice to assess the disease according to GOLD. However, our study shows that the mMRC is more useful and effective and it should be considered as the first choice. Although the 6MWD is equivalent to the mMRC and CAT to assess the symptoms of COPD, it is superior to these two tests on indication of hyperinflation. It is determined that hyperinflation decreases the capacity of exercise in COPD but it has no affect on the sypmtoms and the quality of life. Residuel volum, which is firstly affected among indicators of hyperinflation, is superior to the TLC in relationship with the groups have high risk according to the GOLD classification. FEV3 and FEV6 has been shown that had no additional benefit on the classification of the disease. It is obtained that 2100 mL threshold for FEV3 is equivalent to the 50% threshold has been used for FEV1. More comprehensive studies are needed to determine the most accurate and practical approaches to be used to classify for management of COPD which is a systemic and multi-component disease.