Bleomisin ile oluşturulan deneysel akciğer fibrozisinde melatoninin koruyucu etkisi
  1. Tez No: 157798
  2. Yazar: MAHİR KOTUK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
7. ÖZET BLM kullanımı sonucu ortaya çıkan en önemli yan etki akciğer fibrozisidir. BLM'ye bağlı ortaya çıkan akciğer fîbrozisinin patogenezinde serbest oksijen radikalleri etkin rol oynamaktadır. Daha önce yapılan çalışmalarda melatoninin güçlü bir antioksidan ajan olduğu gösterilmiştir. Yaptığımız çalışmada antioksidan özelliği olan melatoninin akciğer fibrozisi üzerine etkisini araştırdık. Yapılan deneyel çalışmada 29 adet Wistar albino tipi erkek sıçanlar kullanılmıştır. Sıçanlar; I-Köntrol grubu (n^), II-SF grubu (n=6), III-BLM grubu (n=6), İV-Melatonin grubu (n=6), V-BLM+Melatonin grubu (n=7) olmak üzere beş gruba ayrılmıştır. Histopatolojik inceleme ve doku hidroksiprolin düzeyi tespitiyle akciğer fibrozisi değerlendirilmiştir. Araştırmada pulmoner dokuda katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SÖD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktiviteleri, tiyobarbitürik asit reaktif substans (TBARS), protein karbonil (PC) ve hidroksiprolin (OH-P) düzeylerinin tespiti yapılmıştır. Pulmoner fibrozisin göstergesi olan OH-P'nin BLM verilen grupta kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edilmiştir ve fibrozis oluşumu ispatlanmıştır. BLM uygulanması CAT, SOD ve GSH-Px aktivitelerini anlamlı olarak azaltmışta. Melatonin verilmesiyle CAT enzim aktivitesindeki azalma anlamlı olarak engellenirken; SOD ve GSH- Px enzim aktivitelerinde ortaya çıkan azalma önlenememiştir. Lipit peroksidasyon göstergesi olan TBARS düzeyi ile protein oksidasyonun göstergesi olan PC düzeyleri, BLM uygulanmasıyla anlamlı olarak artmış, melatonin verilmesiyle kontrol grubu seviyesine geri çevrilmiştir. Sonuçlar, bleomisine bağlı akciğer fibrozisi üzerine melatoninin koruyucu etkisi olduğu göstermektedir. Bu etki muhtemelen lipid ve protein peroksidasyonunun önlenmesi ve antioksidan enzim düzeylerindeki azalmanın inhibisyonundan anlaşıldığı gibi, melatonin antioksidan etkisinden kaynaklanmaktadır. 55
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Lung fibrosis is one of the most important side effects of bleomycin. Free oxygen radicals implicated in the pathogenesis of bleomycin-induced lung fibrosis. Previous studies showed that melatonin has an important anti-oxidant effect. Thus, we aimed to investigate inhibitory effect of melatonin on bleomycin-induced lung fibrosis in rats., The study included 29 Wistar male rats and the rats were divided in 5 groups; I- Control group (n=5), II- SF(%0.9 NaCl) group (n=6), III- Bleomycin group (n=6), IV- Melatonin group (n=6) and V-Bleomycin + Melatonin group (n=6). Lung fibrosis was assessed by using lung tissue hydroxyproline content and histopathology. Oxidative stress was assessed by measuring of catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px) enzyme activities and protein carbonyl (PC), thiobarbituric acid reactive substances (TBARS) levels in lung tissue. At 16 days, bleomycin exposure resulted in OH-P level in lung tissue and increased fibrosis score as compared to control rats. This increment was reduced by melatonin treatment. Bleomycin administration significantly decreased in CAT, SOD and GSH-Px activities in lung tissue. The decrease in CAT activity was significantly prevented by melatonin but SOD and GSH-Px did not. TBARS, a marker of lipid peroxidation and PC, a marker of protein oxidation, levels were increased significantly after 16 days of bleomycin administration which were significantly reduced by treatment of melatonin. Results show that melatonin has preventive effect on bleomycin induced lung fibrosis. This may be related its antioxidant effect as demonstrated by inhibition of lipid and protein peroxidation and prevention of decrease in antioxidant enzyme activities. 56