Göğüs yaralanmalı hastaların hormonal, biyokimyasal, kardiyolojik ve solunumsal değişkenler açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 157810
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERİDUN IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
2.0ZET Bu çalışmada, 9 Mart 2002-12 Ekim 2003 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık ve Uygulama Hastanesi Acil Servisine göğüs yaralanması ( kunt veya delici) nedeniyle başvurmuş 10-71 yaşlan arasındaki 70 olgu incelendi. Olguların 60'ı (%86) erkek, 10'u ( %14) kadın hastalardı. Kontrol grubuna ise 15-69 yaşlan arasında sağlıklı 16 birey seçildi. Bunların 10'u (%62) erkek, 6'sı (%38) kadın bireylerdi. Olguların tümüne acil serviste görüldükleri andan itibaren kan gazı, solunum işlev testi, EKG, EKO, kan hormon düzeyleri, kan biyokimya düzeyleri çalışıldı. Yaralı hastalarda tüm bu değişkenlerde meydana gelen değişimler kendi aralarında ve kontrol gruplarıyla karşılaştırılarak istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olup olmadığı araştırıldı. Bu çalışmada göğüs yaralanmalarının tüm bu değişkenler üzerinde meydana getirdiği değişimler tartışıldı.
Özet (Çeviri)
3.INGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) We present a prospective analysis of 70 patients with chest trauma ( blunt or penetre) during a period of time between 9 March 2002 and 12 October 2003 admitted to Emergency Service of Yüzüncü Yıl Univercity Medical Faculty. The ages were ranged between 10 and 71 years. Sixty ( %86) of 70 patients were male and the rest ( %14) of them were female. The control group were consisted of 16 healthy people aged between 15 and 69 years. Ten ( %62) were male and six (%38) of them were female. Arterial gas, pulmoner function tests, electrocardiography echocardiography, blood hormones levels and blood biochemistry were evaluated for all patients at the time of their admission. Statistical analysis were made between groups in view parameters mentioned above. In this study, physiopathological changes due to chest trauma were discussed.