Van ilinde 1999-2003 yılları arasında tüberküloz eğilimi ve bu olguların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 157831
  2. Yazar: CENGİZHAN SEZGİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. BÜLENT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada Van ilinde tüberküloz (Tb) sorununun boyutunu, özelliklerini ve zaman içindeki seyrini saptamak, Tb'lu hasta özelliklerini bulmak, Tb tam ve tedavi özellikleri ile etkinliklerini değerlendirmek, epidemiyolojik risk faktörlerini saptamak ve Tb temaslılarının muayene durumları ve korumaya alman temaslıları değerlendirmek amaçlanmıştır. Van ili merkez ve Erciş Verem savaş dispanseri 'nde Ocak 1999-Aralık 2003 tarihleri arasında takip edilen 645 hastanın kayıtlan geriye dönük olarak incelendi. Hastaların genç (29±15 yıl) ve erkek nüfusta yoğunlaştığı, Van ilinde hastalık insidansınm yüzbinde 12-15 arasında değiştiği, hastaların %92.2'sinin ferdi muayene, %7.5'inin temaslı taramasıyla, %0.3'unun rapor için yapılan muayene ile saptandığı görülmüştür. Tüm hastaların %92.7'si yeni olgu, %0.9'u kronik ve %6.4'ünün nüks olgu olduğu saptanmıştır Hastaların %32.9'una Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, %23.9'una VSDTeri ve %22.6'sına Van Devlet Hastanesi tarafından tanı konmuştur. Hastaların başvuru anında yakınma olarak %83 gece terlemesi, %73 öksürük, %55 balgam, %18 hemoptizi gözlenmiştir. Hastaların %38.1'inin hiç eğitim almadığı, %32.4'ünün ilkokul mezunu olduğu, %39.4'ünde sosyal güvence ile ilgili kayıt olmadığı, %28.5'inin yeşil kartlı olduğu görülmüştür. BĞG skar durumları incelendiğinde olguların %33.3'ünde hiç kayıt olmadığı %26.5'inde bir skar, %7.9'unda iki skar olduğu saptanmıştır. PPD kayıtlan incelendiğinde %85.3'ünde herhangi bir kayıt olmadığı, %12.4'ünün pozitif, %2.3'ünün negatif olduğu saptanmıştır. Hastalarn %26.8'inin temaslı ve %42.8'inin temassız olduğu belirlenmiştir.. Tb tutulum yeri açısından hastalarn %51.8'inin akciğer, %48.2'sinin akciğer dışı olduğu görülmüştür. Akciğer dışı Tb tutulumunda tüm olgularn;%19.1'inde plevra tutulumu, %11.4'ünde yüzeysel lenfadenit, %5.2'sinde ÇrIS tutulumu ve %3.6'unda hiler LAP saptanmıştır.Hastaların balgam yayma ve kültür sonuçlan değerlendirildiğinde, %42.2'sinde bakteriyolojik tetkik yapılmadığı, %2 1.7' sinde teksif ve kültür pozitif olduğu, %26.8'inde teksif ve kültür negatif olduğu, %8.7 olguda teksif negatifken kültür pozitif olduğu görülmüştür. Bakteriyolojik tam oranlarına bakıldığında 1999-2003 yıllan arasında %39.7'den %73.6'ya arttığı görülmektedir. Bulunan yayma pozitif olgu bulma oram değerlendirildiğinde yıllara göre %4.9 ile %47.6 arasında değiştiği görülmüştür. Tedavi sonuçlarına bakıldığında kür oranlarının yıllara göre %12.5 ile %34.4 arasında değiştiği saptanmıştır. Tedavi tamamlama oranlan yıllara göre %53.5 ve %72.6, tedavi başarısı ise %82 ile %95.4 arasında değiştiği görülmüştür. Yıllara göre ölüm oranının %1.7 ile %2.8 arasında değiştiği bulunmuştur. Bölgemizde, yeni olgu ve yayma pozitif olguların genç yaş grubunda ve düşük sosyokültürel grubta yoğunlaşma gösterdiği, olgu tespit oranının düşük olduğu, olguların mikrobiyolojik incelemelerinin yeterince yapılmadığı, tanı konan hastalarda tedavi başarısının yüksek olmasına rağmen hastalarda kür oranının düşük olduğu izlenmiştir
Özet (Çeviri)
4. SUMMARY In this study, the evaluation of the dimension of the tuberculosis problem, clinical features, the spesification of the patients with tuberculosis, diagnosis, treatment and their effectiveness, the epidemiological risk factors and the physical examination cf persons contact with tuberculosis patients in Van ( East of Turkey) were aimed. Patients with tuberculosis admitted and followed tuberculosis strangle dispanser of Van between January 1 999 and December 2003 were evalueted. This retrospective study included 645 patients. Majority of patients were young (29±15 years) and men. Incidance rate of tuberculosis was 12-15 per 100000 population. Diagnosis of tuberulosis were made by individual examination in 90.6%, examination of contacted person in 7.5% and examination of health care repor in 1.9%. 32.9% of the diagnosis were made in Yuzuncu Yıl University Medical Faculty,23.9%of them were made in tuberculosis strangle dispanser and 22.6% of them were made in state hospital On admission, symptoms of patients were night sweats 83%, cough 73%, sputum 55%, hemoptysis 18%. Most of the cases had a primary education level and a low socioeconomic status. According to BCG scar status;there was no data in 33.3%, 26.5% of them had one scar, and 7.9% of them had two scar. Based on the PPD records of patients; there was no data in 85.3%, 12.4% positive, 2.3% negative results were detected. Patients contacted a person with tuberculosis were 42.8% in all cases. Region of involvement with tuberculosis were 51.8% pulmonary and 48.2% extrapulmonary. Among cases with extrapulonary involvement; 19.1% pleural involvement, 1 1.4% superficial lenfadenit, 5.2% GİS involvement and 3.6% hiler lenfanenopaty were detected. Bacteriologic examination results were analyzed as follows that; 42.2% no examination, 21.7% smear and cultur positive, 26.8% smear and cultur negative;8.7%smear negative and cultur positive. Bacteriologic diagnosis rates of tuberculosis were increased from 39.7% to 73.6% between 1999 and 2003. The rate of patients with smear positive was 4.9-47.6% of all cases. Cure proportions were changed between 12.5% and 34.4%; and treatment success were between 82% and 95.4% whereas mortality rates varied between 1.7% and 2.8%. In conclusion, we observed that new cases and smear positive the cases most frequently seen in the youngs and person in the low socioeconomic status, the rate of the diagnosis of new cases were low and bacteriologic examination was not performed enough and the rates of succesfull treatments were high but cure rates were low.