Mitral kapak cerrahisinde atriyal fibrilasyon tedavisi için intraoperatif radyofrekans ablasyon uygulaması
Intraoperative radiofrequency ablation for the treatment of atrial fibrrillation in mitral valve disease
  1. Tez No: 157845
  2. Yazar: MUSTAFA BAHADIR İNAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEYYİR TUNCAY EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Ankara Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisinde Ekim 2002 ile Aralık 2003 tarihleri arasında kronik atriyal fibrilasyonu olan ve mitral kapak hastalığı nedeniyle öpere edilecek 34 hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki hastalara mitral kapak hastalığı nedeniyle mitral kapak replasmanı ya da onarımı yapıldı. Birinci gruptaki 23 hastaya atriyal fibrilasyonun tedavisi amacıyla intraoperatif hiçbir işlem uygulanmazken, ikinci gruptaki 11 hastaya ise primer mitral kapak hastalığının cerrahi tedavisine ek olarak, intraoperatif radyofrekans ablasyonu da uygulandı. Operasyon sonrası hastalara, kontraendike değilse, amiodarone ve magnezyum infuzyonu başlandı. Daha sonra tedaviye oral amiodarone ile devam edildi. Hastalar hastanede yattıkları sürece elektrokardiyografik olarak yakından monitorize edildi, ritim değişiklikleri kaydedildi. Yakın EKG takibi dışmda hastalar postoperatif 7. gün ekokardiyografileri yapıldı. Hastaların Santa Crus skorları hesaplandı ve kaydedildi. Taburculuklannı takiben 1., 3., 6., 9. ve 12. aylarda hastaların EKG ve EKO'lan değerlendirildi, Santa-kruz skorları hesaplandı. Her iki grupta da ölen hasta yoktu ve katılan hastaların tamamı çalışmayı tamamladı. Gruplar arasında preoperatif ve operatif datalar açısından bir fark yoktu. Radyofrekans ablasyonunun uygulama süresi ortalama 10,2±2,1 dakikaydı. Kontrol grubunda 4, RFA grubunda da 9 hasta sinüs ritminde taburcu edildi. Radyofrekans grubundaki hiçbir hastada tekniğe bağlı komplikasyon görülmedi. Hastalar ortalama 8,8 ay süreyle takip edildi. Birinci ay sonunda kontrol grubundaki 23 hastadan 4'ü (%17) sinüs ritmindeyken, RFA uygulanan 11 hastanın 10'u (%91) sinüs ritmindeydi, aradaki fark istatistikisel olarakanlamlıydı. Postoperatif 3., 6. ve 9. aylardaki kontrollerde hastaların sinüs ritminde kalma oranlan değişmekle beraber, her kontrol döneminde RFA grubunda sinüste kalma oranının istatistiksel olarak daha fazla olduğu görüldü. Birinci yıl sonunda ise kontrol grubunda 11 hasta değerlendirildi, bunlardan l'i (%9) sinüs ritmindeyken, diğer gruptan kontrole gelen 4 hastanın 3 'ünün (%75) sinüs ritminde olduğu ve arada anlamlı fark olduğu görüldü. Hastalar Santa Crus skoruna göre incelendiğinde takip dönemlerinin her birinde RFA grubundaki hastaların skorlarının kontrol grubundan yüksek olduğu görüldü. İntraoperatif radyofrekans ablasyonu tekniği AF 'i tedavi etmek amacıyla güvenli ve etkili bir yöntemdir. RFA uygulanan hastalar ile uygulanmayanlar arasında sinüste kalma açısından bütün izlem dönemlerinde anlamlı fark vardır. Bu tekniğin 1 yıllık sonuçlan Cox-Maze III prosedürü kadar başarılıdır, aynca daha hızlı ve güvenilir olarak uygulanabilir. Bu yüzden diğer atiyal aritmi cerrahisi endikasyonlarında da başarıyla uygulanabilir. Sonuç olarak RFA tekniği atriyal fibrilasyonun cerrahi tedavisinde iyi, güvenli ve kısa sürede ve kolayca uygulanabilir bir cerrahi alternatiftir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thirty four patients who had chronic atrial fibrillation and will be operated for mitral disease between October 2002 and December 2003 in Ankara University School of Medicine Cardiovascular Surgery Department were randomized into two groups. Mitral valve replacement or repair were performed in both groups. Additionally intraoperative radiofrequency ablation for the treatment of atrial fibrillation was performed in the patients of the RFA group (11 patients). And nothing was done to Control group patients (23 patients). Postoperatively amiodarone and magnesium infusions were started in all patients if not contraindicated. The treatment was continued with oral amiodarone. During hospitalization close ECG monitorization was done and the rhythm of the patients were recorded. Echocardiography was performed to all patients on the 7th postoperative day, and Santa Cms scores were calculated. After discharge patients were followed-up on the 1st, 3rd, 6th, 9th and 12th months. In each control ECG and ECHO were done in all patients. There were no deaths in both groups and all the patients involved completed the study. The groups were similar in preopereative and operative data. The mean duration of radiofrequency ablation was 10,0±2,2 minutes. Four patients in the control group and 10 in the RFA group were in sinus rhythm when discharged. No complication due to RFA was observed. The mean duration of follow-up was 8,8 months. At the end of the 1st month 4 of the 23 patients (%17) in Control Group and 10 of the 11 RFA Group patients (%91) were in sinus rhythm, the difference was statistically significant. The ratio of the patients in sinus rhythm was variable in 3rd, 6th 90and 9th months but in all these follow up periods the number of patients in sinus rhythm was significantly high in RFA group. At the end of the first year, 1 1 patients were evaluated in Control Group, only one (%9) was in sinus rhythm. However 3 of the 4 (%75) were in sinus rhythm in the RFA Group at the end of the 1st year. Again the difference was significant. According to Santa Crus scores in all periods the score of the RFA Group was significantly higher than the control group. Intraoperative radiofrequency ablation is a safe and effective technique for surgical treatment of atrial fibrillation. There are significant differences in the ratio of staying in sinus rhythm in RFA performed patients in all time periods according to the ones without RFA treatment. The one year results of this technique are as successful as Cox-Maze III procedure, also it has advantages of being faster and safer. Because of these results, this method expands the indications for atrial arrhythmia surgery. As a result RFA is a good, safe and faster alternative for surgical treatment of atrial fibrillation, which can be performed easily. 91