Künt toraks travması ve akciğere etkileri (deneysel çalışma)
  1. Tez No: 157854
  2. Yazar: ORHAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET KTT'sı akciğerler kalp ve intratorasik organlarda hasara neden olan önemli bir klinik problemdir. Bu tür travmalarda fizyopatolojinin bazı yönleri tam aydınlatılmamıştır. Daha önceden bu konuda bir çok deneysel çalışma modelleri geliştirilmiştir. Bu deneysel çalışmamızda amacımız ratlarda tek taraflı KTT'sı oluşturabilecek bir model geliştirmek ve travmanın kardiopulmoner fizyoloji, hemodinami, intratorasik organlara etkilerini araştırmaktır. Denekler dört gruba bölünmüş ve üç değişik şiddete travma uygulanmıştır. Deneklere yeni oluşturulmuş bir sistem kullanılarak göğüs sağ tarafından travma uygulanmıştır. Deneysel çalışma 50 denek içermektedir. Temel kardiopulmoner parametreler (solunum, nabız, PO2 sat) ilk 120 dakika içerisinde mönitörize edilerek incelenmiştir. Biyokimyasal analizler hemogram akciğerin makroskopik ve histolojik incelemeleri yapılmış ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Hafif travma grubunda travmaya kardiovasküler yanıt bradikadri olarak ortaya çıkarken orta travma grubunda taşikardi izlenmiştir. Bütün travma gruplarında travmaya pulmoner yanıt olarak düşmüş bir PO2 sat değeri saptanmıştır. Akciğer kontüzyonu bütün travma grubunda en yaygın patoloji olarak saptanmıştır. Serum üre ve sodyum değerleri önemli ölçüde düşük saptanırken Kolestrol, Trigliserid, Albumin, fosfor, magnezyum ve bilurubin değerleri ise yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışmamız, küçük deney hayvanlarında kunt travma uygulamak için çok kullanışlı bir model ortaya koymuştur. Akciğer kontüzyonu diğer patolojilerden daha belirgin bir şekilde ortaya çıkarken, bütün travma olgularında V/Q bozukluğunun bir şekli olaya katılmaktadır. Eşlik eden yaralanmaların yüksek mortalite oranıyla çok yakın ilgisi bulunmaktadır. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effects of Blunt Trauma on the Lung Blunt chest trauma is an important clinical problem leading to injury of heart, lungs and other intrathoracic organs. However, some aspects of the pathophysiology in this kind of injuries are poorly understood. A Variety of experimental models has been developed previously. In this experimental study, we aimed to establish a new model of unilateral blunt chest trauma in rats and to characterize its effects on cardiopulmonary physiology, homodynamy and intrathoracic organs. The animals were divided into four groups and subjected to trauma in three different intensities. Blunt trauma was delivered to the right side of the chest by using an originally described system. Fifty experiments were performed. Basic cardiopulmonary parameters (pulse, breath, PO2 sat) were monitorized during first 120 minutes. Biochemical examinations, hemogram, gross and histological examinations of the lungs were also performed and statistical analyses also were done. The cardiovascular response to injury was a bradicardia in light injury group and tachycardia in mild injury group. The pulmonary response was a decreased PO2 sat in all trauma groups. The lung contusion was found the commonest pathology in all trauma groups. The level of serum urea and sodium were considerably decreased phosphor, cholestrol, trigliceride, albumin, magnesium ve bilirubin increased in all trauma groups. In conclusion, this study has established a useful model for the study of blunt trauma in small animal. Lung contusion is always more obvious than other pathologies and some forms of V/Q mismatch accompanied blunt trauma in every case. The associated injuries were strictly related with high mortality rates. 65