Künt toraks travması ile izole bilateral akciğer kontüzyosu oluşturulan deneysel rat modelinde surfaktan tedavisinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of therapeutic efficiency of surfactant in rats with isolated bilateral pulmonary contusion caused by blunt thoracic trauma: An experimental study
- Tez No: 424798
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN GÖKBEN BECEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Pulmonar kontüzyon (PK) etkin medikasyon seçenekleri, gelişmiş yoğun bakım ve solunum destek imkanlarına rağmen halen yüksek mortalite ve morbidite oranı ile seyreden ve künt travmalara çoğunlukla eşlik eden klinik bir antitedir. Bu çalışmamızda, daha önce akciğer patolojojilerinde pek çok alanda faydalı olduğuna inanılan surfaktanın PK'daki etkinliğini ve bilateralı akciğer kontüzyon modeli ile oluşturulan PK'da patofizyolojik ve radyolojik mekanizmalar üzerine etkinliği araştırıldı. Bu çalışmada bilateral akciğer kontüzyonu oluşturulan ratlarda surfaktan tedavisinin etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 50 adet dişi Sprague-Dawley rat kullanıldı. Randomize olarak 5 grup belirlendi. Sırasıyla Grup 1 (Sham) ,Grup 2 (kontüzyon kontrol), Grup 3 (surfaktan kontrol) Grup 4 (erken dönem kontüzyon tedavi grubu) Grup 5 (geç dönem kontüzyon tedavi grubu) olarak düzenlenmiştir. Grup 2,4,5 anestezi sonrası toraksa ağırlık düşürme metoduyla akciğer kontüzyonu yapıldı. Grup 3,4 ;4. Saatte grup 5 ;24 saatte intratrakeal surfaktan uygulandı.Tüm ratların kontüzyon öncesi ,4. Saatte ve 48. saatte toraks bilgisayarlı tommografileri çekildi.Tüm ratlar 48 saat sonra sakrifiye edilerek sağ akciğerleri alındı. Histopatolojik olarak alveolar ödem, konjesyon, hemoraji, distruption, lökosit infiltrasyonu, immun boyama bakıldı. Gruplar arası karşılaştırmalar one way ANOVA ve Kruskal-Wallis varyans analizi yöntemi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Pulmonary contusion (PC) is a clinical entity that often accompanies blunt traumas and is still associated with high mortality and morbidity rate despite effective medication options, advanced intensive care and advances in respiratory support facilities In this study, we investigated the effectiveness of surfactant that is believed to be useful in many areas of lung pathologies in lung contusion and on the pathophysiological and radiological mechanisms in generated bilateral PC model.In this study, the effects of surfactant therapy was investigated on rats that have bilateral lung contusion. In this study, 50 female Sprague-dawley rats were used. 5 groups were identified randomly. The groups were arranged as Group 1 (Sham) ,Group 2 (contusion control), Group 3 (surfactant control) Group 4 (early period contusion treatment group), group 5 (late period contusion treatment group) respectively. In groups 2,4,5 lung contusion was made by the drop-weight method after anesthesia. Intratracheal surfactant was administered at the 4th hour in groups 3-4 and in the 24th hour in groups 4-5. Thorax CT was taken from all rats before contusion and at 4th and 48th hour after contusion. All rats were sacrificed and their right lung removed at 48th hour after contusion. Histopathologically alveolar edema, congestion, hemorrhage, destruction, leukocyte infiltration, immune staining were examined.