Metastatik akciğer kanserlerinde cerrahi tedavi
- Tez No: 157855
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YURDANUR ERDOĞAN, DR. MİNE BERKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Kliniğimizde, Ocak 1994 - Aralık 2003 tarihleri arasında metastatik akciğer kanseri nedeniyle öpere edilen 74 hastanın %43'ü kadın, %57'si erkek idi. Ortalama yaş 34 (3-73) yıl olup, kadınlarda ortalama yaş 35 (10-73) yıl, erkeklerde ise 33 (3-70) yıl olarak bulunmuştur. Hastaların 70' inde izlem süresinde ölüm gözlenirken, 4 hasta halen yaşamakta olup kliniğimizce takip edilmektedir. Hastaların yalnız 12'sinde (%16) semptom bulunurken, geri kalan 62 hasta (%84) asemptomatikti. Semptomların dağılımı gözden geçirildiğinde en sık nefes darlığı olmak üzere 4 (%5) hastada görüldü. Daha sonra sıklık sırasına göre 3 (%4) hastada öksürük, 3 (%4) hastada göğüs ağrısı (pnömotoraks), 1 (%1) hastada hemoptizi ve 1 (%1) hastada ağrı şikayeti mevcuttu. 41 olguda (%56) sarkom metastazı, 20 olguda (%26) epitelyal tümör metastazı, 6 olguda (%8) germ hücreli tümör metastazı, 2 olguda (%3) malign melanom tespit edildi. Bu sınıflandırmaya girmeyen l'i hepatoblastom ve 4'ü Wilm's tümörü olmak üzere toplam 5 hasta bulunmaktaydı. 4 hastada inkomplet rezeksiyon, 70 (%95) hastada komplet rezeksiyon başarıldı. Tek metastaz tespit edilen hastalar 31 (%42) iken, multipl metastaz 43 (%58) hastada tespit edildi. Bir hastadan çıkarılan maksimum lezyon sayısı 21 idi. 13 (%1 8) hastada mediasten lenf nodu tutulumu mevcuttu. Hastalarda en çok %69 oranda posterolateral torakotomi ve wedge rezeksiyon tercih edildi. Bir hastaya en çok 3 operasyon yapıldı. 12 (%16) hastada postoperatif komplikasyon gözlenirken, 2 (%3) hastada postoperatif dönemde ölüm gözlendi. Sağkalım oranlan, 2 ve 5 yıllık süreler Kaplan-Meier yöntemi ile hesaplandı. Bu çalışmada sağkalımı etkileyen faktörler tek tek incelenmiş ve prognostik faktörler; tümör histolojisi, hastahksız yaşam süresi, mediastinal lenf nodu tutulumu, operasyon sayısı ve ek tedavi olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak; pulmoner metastazların rezeksiyonu güvenli ve efektif olup, çok düşük morbidite ve mortaliteyle ilişkilidir ve 2 ile 5 yıllık sağkalım süreleri kayda değerdir. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY Seventy for patients were operated due to metastatic lung cancer between January 1994 and December 2003, in our clinic. Of these patients, 43 % were female, 57 % were male. Mean age was 34 (3-73) years. Mean age was 35 (10-73) in females and 33 (3-70) in males. Seventy of patients died during the follow up and four of patients are still alive and being followed by our clinic. Only 12 of patients (16 %) had symptoms and other 62 patients were asymptomatic. The most common symptom was shortness of breath and occured in four patients (5 %). Other symptoms were cough in 3 patients (4 %), chest pain (pneumothorax) in 3 (4 %), hemoptysis in 1 (1 %) and pain in 1 (1 %). Metastasis of sarcoma in 41 case (56 %), epithelial tumor in 20 (26 %), germ cell tumor in 6 (8 %), malignant melanoma in 2 (3 %). Five patients who of I had hepatoblastoma and Wilm's tumor, were not included in this clasification. In complete resection in 4 patients and complete resection in 70 patients (95 %) were performed. There was solitary metastasis in 31 patients (42 %) and 43 (58 %). Maximum number of lesions excised in 1 patient was 21. There was mediastinal lymph node involvement in 13 patients (18 %). Most commonly performed surgical procedure was posteriolateral thoracotomy and wedge resection in 69 % of patients. Maximum 3 operations were performed in 1 patient. Postoprative complications were seen in 12 patients (16 %) and postoprative dead was seen in 2 patients (3 %). Two and five year survival rates were calculated by Kaplan-Meier procedure. In this study, factors effecting the survival were evaluated one bye one and pronostic factors were detected as tumor histology, the period without disease, involvement of mediastinal lymph nodes, number of operations and additional therapy. As a conclusion; resection of pulmonary metastasis is safe and a effective and has low morbidity and mortality. Two and five year survivals are significant. 57